30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortakları arasına Türk şirketlerde ekleniyor

Moskova’da düzenlenen ATOMEXPO IX. Uluslararası Nükleer Enerji Forumu kapsamında, Türkiye’deki ilk nükleer santrali inşa edecek ve işletecek olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortaklığına Türk şirketlerinin temel katılım koşulları konusunda sözleşme imzalandı.

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom, Cengiz Holding A.Ş., Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A. Ş. ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yer aldığı Türk şirketlerinden oluşan konsorsiyumu projeye dahil etme kararını aldı. Sözleşme bedeli, 2017 yılının sonuna kadar imzalanması planlanan Pay Sahipleri Sözleşmesi (Shareholders Agreement) imzalanana kadar açıklanmayacaktır.

Sözleşme neticesinde, projenin uygulanması için yeterli oranda tüzük sermayesi oluşturulacaktır. İmzalanacak olan sözleşme, ihtiyaç duyulan kredi ve finansmanın sağlanması konusunda olanaklar yaratıp, atom enerjisi sektöründeki ВОО (“build-own-operate”/ yap-sahiplen-işlet) projeleri arasında dünyada dış yatırımların gerçekleştiği ilk proje olacaktır. Konsorsiyum, Akkuyu NGS projesinin hayata geçirilmesi için Türkiye’de kurulmuş olan AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ’ne ait hisselerin %49’unu satın alacaktır. 2010 yılında imzalanmış olan milletlerarası anlaşmaya göre, hisselerin %51’i Rus şirketlerine ait olacaktır.

Bu proje, Rusya Federasyonu’nun, Rusya Federasyonu sınırları dışında gerçekleştirdiği projeler arasında, yabancı şirket yatırım oranının en yüksek olduğu proje olup,  son 17 yıl içerisinde nükleer enerji sektöründe yapılan dünyanın en büyük özel yatırımı olma özelliğine de sahiptir. Akkuyu NGS projesine dâhil olan Türk şirketleri, BOO projeleri dâhil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nde enerji tesislerinin inşası ve işletilmesi konusunda büyük deneyime sahip olan şirketlerdir. Dolayısıyla, projenin daha etkili bir şekilde uygulanması sağlanabilecek ve projenin stratejik hedeflerine ulaşılabilecektir.

Böylesi güçlü ortakların işbirliği sayesinde, Akkuyu NGS projesinin uygulanması sırasında ciddi bir sinerji de sağlanmış olacaktır. Türk konsorsiyuma dâhil olan şirketler, Türkiye elektrik enerjisi piyasasının dağıtım ve satış faaliyetlerini yürüten  önde gelen holdingleridir. Bu şirketler, elektrik enerjisi toptan satış piyasasının yaklaşık olarak %30’una hâkim durumdadırlar. Konsorsiyum, NGS inşaatında, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yönetiminde ve ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasında aktif rol almayı planlamaktadır. Konsorsiyum üyesi şirketlerden biri olan Cengiz Holding A.Ş., Akkuyu NGS projesinde anahtar teslimi deniz hidroteknik yapılarının inşaat işlerinde yüklenici olarak yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.