30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS’de Çalışacak Türk Tühendisler Atommash’da Eğitim Gördü

RUSYA (Enerji Portalı) – Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) öğrenim gören Türk öğrenciler, ROSATOM’un makine yapımı bölümü Atomenergomash’a bağlı Atommash’de uygulamalı eğitimlerini tamamladı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM tarafından Mersin’de inşası devam eden Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS için çalışmalar devam ederken, NGS’de çalışacak mühendislerin eğitimleri de devam ediyor. Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) öğrenim gören Türk öğrenciler, ROSATOM’un makine yapımı bölümü Atomenergomash’a bağlı Atommash’de uygulamalı eğitimlerini tamamladı.

“Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” bölümü beşinci sınıfta öğrenim gören 35 öğrenci, Atommash’ta Kaynak Merkezi’nde eğitim gördü. MEPhI’de, Rosatom programı kapsamında eğitim gören öğrenciler, ardından Akkuyu NGS’de çalışacaklar.

АEM Technology Volgodonsk Şubesi Personel Yönetimi Müdürü Vasilina Karelina, şunları dile getirdi:

“Atommash sipariş portföyünün ana hacmi yabancı müşteriler için ekipmanlardan oluşuyor. Biz hemen hemen Rosatom Devlet Kuruluşu tarafından gerçekleştirilen tüm uluslararası projelere katılıyoruz. Kaynak merkezi bizim için, ekipmanlarımızı kullanacak insanlar ile tecrübelerimizi paylaşma fırsatıdır. Ayrıca yurt dışında Atommash’ın tanınabilirliğini arttırma yöntemidir. Öğrenciler fabrika hakkında izlenimlerini her zaman memnuniyetle paylaşıyorlar.”

Kaynak Merkezi çerçevesinde, AEM Teknoloji A.Ş.’nin Volgodonsk Şubesi, Rus ve yabancı NGS’lerin mühendisliği, bakımı ve onarımı için eğitim gören yabancı öğrencileri kabul ediyor. 2016 yılından bu yana, Atommash’ta Ürdün, Vietnam, Mısır, Bangladeş, Şili, Bulgaristan ve Ermenistan vatandaşı olan 350’den fazla kişi eğitim gördü. 2019 yılında, fabrikada 200 öğrencinin daha eğitim görmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.