30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Akkuyu NGS’de Bir Adım Daha Atıldı!

MERSİN (Enerji Portalı) – Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali)’nin 1’inci güç ünitesi için pasif kor su basma sistemi üretimine başlandı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom‘un Volgodonsk’ta bulunan Mühendislik Birimi Atommash, Akkuyu NGS’nin 1’inci güç ünitesinde yer alacak pasif kor su basma sisteminin üretimine başladı. Atommash, Akkuyu NGS’nin 1’inci güç ünitesinin yanı sıra, 3’üncü güç ünitesi için de pasif kor su basma sisteminin hidrolik tanklarını üretecek. Bu tanklar, 3 basınç kabı gövdesi ve 2 tabandan oluşuyor. Pasif kor su basma sistemi tankının bir set oluşturulması için, her biri 60 mm kalınlığında paslanmaz çelik sacdan yapılan 24 basınç kabı gövdesi kullanılıyor. 

Atommash, şu sıralarda basınç kabı gövdesi ve tabanlarının mekanik işlemlerini gerçekleştiriyor. Hidrolik tank tabanlarında bağlantı borularının montajına da başlanan tesiste, sıvı gerinim testi için ise, hazırlıklar devam ediyor. Bu işlemlerin ardından torna-delme makinelerinde dairesel kaynaklar için kenarlar kesilerek, yatay delme işleme merkezlerinde delikler ve branşman borular ile çalışmalar yapılacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir