30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS Saha Parametreleri Raporu TAEK’e sunuldu

Akkuyu NGS lisanslama süreci kapsamında önemli bir aşama olarak değerlendirilen “Saha Parametreleri Raporu”, Akkuyu Nükleer AŞ tarafından 30.12.2015 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) sunuldu.

Saha Parametreleri Raporu, santralin güvenliğini sağlamak adına santral tasarımında esas alınacak parametrelerin doğrulanması ve TAEK tarafından onaylanması amacıyla hazırlandı.  Saha Parametreleri Raporunun TAEK tarafından onayı, Akkuyu Nükleer AŞ’nin yaptığı Akkuyu NGS İnşaat Lisansı başvurusu kapsamındaki belgelerin TAEK tarafından değerlendirmeye alınmasının ön koşulu niteliğinde.

Saha Parametreleri Raporunun ilk revizyonu Kasım 2014 tarihinde TAEK’e iletildi. 2015 yılı içerisindeki dönem boyunca da, saha parametrelerinin doğrulanmasına yönelik düzenleyici kurum tarafından yönlendirilen soruların çözümü kapsamında TAEK ile yoğun müzakere süreci gerçekleştirildi.  Depremsellik, hidrojeoloji, karstik boşluklar ve tehlikeli jeolojik olaylar gibi düzenleyici kurum tarafından yönlendirilen kritik konulara ilişkin soruların çözüme kavuşturulması amacıyla başta Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen eğitim ve araştırma kurumları olmak üzere, ENVY Enerji ve Çevre Yatırımları AŞ ve Toker Sondaj ve İnşaat Mühendislik Müşavirlik AŞ gibi deneyimli şirketler sürece dahil edildi. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar neticesinde, düzenleyici kurum tarafından Raporun birinci revizyonuna yönelik sunulmuş olan tüm görüşlerin dikkate alındığı Akkuyu NGS Saha Parametreleri Raporunun güncelleştirilmiş kapsamlı yeni bir versiyonu hazırlanmış oldu.  5 bin sayfanın üzerinde olan Rapor 13 bölümden oluşuyor.

Saha Parametreleri Raporunun TAEK tarafından onaylanmasının ardından, Akkuyu NGS İnşaat Lisansı başvurusu kapsamındaki belgelerin TAEK tarafından değerlendirme aşamasına geçilmesi öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.