30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu Ngs Projesi Yüklenicileri Arasına Yeni Bir Şirket Daha Katıldı

“Concern Titan-2 A.Ş.” (Şirketin %50 oranındaki payı Rosatom bünyesindeki Concern Rosenergoatom A.Ş.’ye aittir.) Akkuyu NGS Projesi’nin katılımcıları arasına girecek ve Atomstroyexport A.Ş.’nin (ASE) (Akkuyu NGS Projesi müteahhidi Rosatom Devlet Kuruluşu’nun Mühendislik Bölümü bünyesindeki bir şirkettir.) ana yüklenicisi olarak bir dizi çalışma gerçekleştirecektir.

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun Mühendislik Bölümü bünyesindeki bir şirket olan ASE’nin  Yöneticisi Valery Limarenko; Akkuyu NGS Projesi ile ilgili olarak, “ASE’nin mühendislik bölümünün tüm tesislerindeki yapı ve montaj işleri için güvenilir ortaklar ile çalışmak üzere Consern Titan-2 A.Ş.  ile etkileşime geçiyoruz ve bu kapsamda Consern Titan-2 A.Ş. sektörel şirketlerden birisi olarak Projemizde yerini almıştır.” açıklamasında bulundu.

Concern Titan-2 A.Ş.  Genel Müdürü Grigory Naginsky da, “2018 yılında, şimdiden 2 milyar kWh’den fazla elektrik üreten ve ticari işletmeye alınmaya hazırlanan Leningrad NGS-2′ nin ilk güç ünitesinin inşaatını tamamladık. Halihazırda Leningrad NGS-2′ nin ikinci güç ünitesinin inşaatına devam ediyoruz ve Hanhikivi–1 NGS (Finlandiya) için hazırlıkları yürütmekteyiz. Nükleer güç santrallerinin inşasına ilişkin olarak uzun yıllara dayanan tecrübemiz bulunmaktadır. Nükleer güç santralinin inşaat süreçlerini ve teknolojilerini tam olarak anlayarak Türkiye’de devam eden projeye katılıyoruz.”  dedi.

 Bilgi için:

Akkuyu NGS Projesi; 2010 yılının Mayıs ayında Türkiye ile Rusya arasında imzalanmış olan Hükümetlerarası Anlaşma uyarınca gerçekleştirilen 4.800 MW kurulu güce sahip Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşası projesidir. Akkuyu NGS Projesi’nin VVER-1200 güç üniteleri, mevcut tüm gereksinimleri karşılayan kuvvetlendirilmiş güvenlik sistemlerine sahip en gelişmiş “III +”  nesil güç üniteleridir. Akkuyu NGS Projesi, ilk güç ünitesi 5 Ağustos 2016 tarihinde işletmeye alınan Novovoronej NGS-2 (Rusya, Voronej Bölgesi) projesine dayanan bir nükleer santralin emsali bir Rus projesidir. Akkuyu NGS Projesi, inşaatı tamamlandıktan sonra yılda yaklaşık 35 milyar kWh elektrik üretecektir. İşletme ömrü ise en az 60 yıl olacaktır.

ASE, sektörün önde gelen şirketlerinden; “ASE İK A.Ş.”, “Atomstroyexport A.Ş.”, “Atomenergoproekt A.Ş.” ve “ATOMPROEKT A.Ş.”nin birleşmesiyle oluşturulan, nükleer mühendislik alanında dünya lideri bir şirkettir. Temsilcilikleri, şubeleri ve operasyon ofisleriyle 15 ülkede faaliyet göstermektedir. Portföyündeki projelerin yaklaşık  % 80’i yurtdışı projelerdir. ASE, yüksek güce sahip nükleer santrallerin, radyoaktif atık ve kullanılmış nükleer yakıtların yönetildiği tesislerin ve termik enerji tesislerinin tasarımı ve inşası projelerini gerçekleştirmekte olup, her türlü komplike mühendislik tesisleri için tam kapsamlı EPC, EPC(m) ve PMC hizmetleri sunmaktadır. Kalite ve bütçe gibi parametrelerin etkin bir şekilde yönetilmesine olanak tanıyan Multi-D programının geliştiricisi olan ASE, söz konusu programı komplike mühendislik tesislerinin inşaat projelerinde aktif olarak kullanmaktadır.

“CONCERN TITAN-2 A.Ş. “, nükleer güç tesislerinin inşasını yapan Rus şirket grubudur. Holding bünyesindeki şirketler, tasarım dokümanlarının geliştirilmesinden tesisin işletmeye alınmasına kadar tüm iş yelpazesini gerçekleştirirler. “Titan-2” Holdingi, Leningrad nükleer güç santralinin yeni güç ünitelerinin inşasında ana müteahhittir. Holding şirketleri şantiyedeki tüm genel inşaat, tesis ve elektrik işlerini yürütmektedir. Holding, Finlandiya’daki Hanhikivi-1 NGS’nin inşasında da ana yüklenicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.