30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS Projesi Hakkında Resmi Açıklama Yapıldı

MERSİN (Enerji Portalı) – AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından Akkuyu NGS Projesi hakkında çıkan iddialara karşılık resmi açıklamalarda bulundu.

AKKUYU NÜKLEER AŞ., Akkuyu NGS Projesi hakkında medya ve sosyal ağlarda yer alan bir dizi yeni iddia ile ilgili halka doğru ve güvenilir bilgi verilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki resmi bilgileri yayımladı:

Akkuyu NGS şantiyesinde bir güvenlik personelinin bir işçiyi darp edip ölümüne neden olduğu ve bir işçinin de intihar girişiminde bulunduğuna ilişkin bilgilerin asılsız olduğunu kamuoyuna duyururuz. Ayrıca, iddia edildiğinin aksine yemekhanelerde alınan sıhhi ve epidemiyolojik tedbirler ile şantiye sahasındaki sağlık ve acil tıbbi bakım merkezleri mevzuat gerekliliklerine tam uygun olup gerekli tüm donanıma ve yeterli kapasiteye sahiptir. 

Türkiye-Rusya ilişkileri tarihindeki en büyük proje olan Akkuyu NGS Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük altyapı projelerinden biri olması nedeniyle inşaat süreci, kamuoyunun ve medyanın sürekli olarak ilgisini çekmektedir. Ancak son zamanlarda, binlerce Türk vatandaşına istihdam yaratan projeyle ilgili halkın yanlış bilgilendirilmesi ve proje hakkında bilgi kirliliği oluşturması amacıyla projeyle ilgili asılsız açıklamaların yayılmasında artış görülmektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Akkuyu NGS ile ilgili yapılan hükümetlerarası anlaşmada yer alan temel hükümlere ve Türkiye’nin ulusal mevzuatının hükümlerine eksiksiz şekilde uymaktadır.

AKKUYU NÜKLEER için Akkuyu NGS sahası içerisindeki tüm üretim tesislerinde iş gücünün korunması ve güvenlik kurallarına, önlemlerine uyulması koşulsuz önceliktir.  Şirket faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütülmekte ve proje uygulamasının mevcut aşamaları ve meydana gelen gelişmeler hakkında kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmektedir. Sahada meydana gelen iş kazaları da kapsamlı bir şekilde araştırılmakta ve araştırmaların sonuçlarına göre bu tür durumların önüne geçilmesi için mümkün olan tüm önlemler alınmaktadır. Medyada ve sosyal ağlarda ortaya çıkan ve yukarıda açıklanan vakaların gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.