30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS İnşaatında Önemli Gelişmeler Yaşanıyor

MERSİN (Enerji Portalı) – Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında iki defa çatlak meydana geldiği ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’nun müdahale etmek durumunda kaldığı ortaya çıktı.

Habertürk’ten Olcay Dilek’in haberine göre, Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom; santral inşası çalışmaları kapsamında yaz döneminde 80 metre eninde, 80 metre boyunda yaklaşık 3 metre yüksekliğinde reaktörün oturacağı temeli atmak üzere mesai verdi. Temel alanı belli büyüklükte parçalara bölündü ve beton döküldü. Ancak, bazı bölümlerde çatlaklar oluştu. İlk çatlak temmuz ayında tespit edildi. Beton konusunda uzmanlardan ve değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden danışman kadrosu bulunan TAEK, saha denetimlerinde çatlağı tespit etti ve müdahalede bulundu. Sorunlu beton kırıldı ve yeniden atıldı.

İlerleyen günlerde ise, bir kez daha denetimlerde bazı bölümlerde çatlak olduğu saptandı. TAEK, talimat verdi ve çatlak olan bölüm tümüyle kırıldı ve yeniden yapıldı.

Santral yapımında gelinen son durumda, bin 200 megavatlık ilk ünitenin, reaktörün oturacağı “baz temel” olarak anılan bölümünde beton işi tümüyle tamamlandı. Şimdi, kota kadar olan bölümün inşaatı devam ediyor. Daha sonra tonlarca ağırlığındaki bir uçağın çarpmasına dayanıklı 80 metre yüksekliğinde bir bina inşa edilecek. Bu binada 1,5 metre ve 1,2 metre kalınlığında betonlar kullanılacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Hakkında:

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Rus Rosatom firması tarafından inşa ediliyor. Her biri bin 200 megavatlık, toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak.

İlk ünitenin, 2023 yılında işletmeye alınması ve elektrik üretimine başlaması hedefleniyor. Diğer ünitelerin de birer yıl arayla işletmeye alınması öngörülüyor.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ),üretilen elektriğin ilk 2 ünitede yüzde 70’ini, diğer 2 ünitede yüzde 30’unu 15 yıl boyunca 12.35 dolar/cent’ten satın alacak.

Santralin her aşaması TAEK ve Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından takip ediliyor. İki kurumun santralle ilgili inşaat aşamasından başlayarak gerekli denetleme ve düzenlemeleri yapılması konusunda sorumluluğu bulunuyor.

2 yorum

  • Metin ÇOKAN dedi ki:

    Hidrolik otomatik karar kalıp sistemlerim ile betonarme yüksek yapıların yapımını gerçekleştiriyorum. Referanslarım web sitemde vardır. İlgilerinizi rica ediyorum.

  • Metin ÇOKAN dedi ki:

    1973 yılından bu yana çok sayıda kayar kalıp ile Silo Baca ve kuleler yaptım. Atatürk barajının 2 nolu su alma şatını dağ içindeki 84 m lik kısmını kayar kalıp ile 9 günde tamamladım. işlerin,zde kayar kalıplarımla yardımcı olabilirim. aailgilerinize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.