30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS İçin Yeni Bir Anlaşma Yapıldı

MERSİN (Enerji Portalı) – Rus firması Konzern Titan-2 A.Ş. ile Türk firması IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den oluşan ortak girişim, Akkuyu Nükleer A.Ş. ile mühendislik hizmetleri (EPC) sözleşmesi imzaladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev’in de katıldığı imza töreni, Akkuyu NGS sahasında gerçekleştirildi.

Sözleşmenin, Akkuyu Nükleer A.Ş. ile ortak şirket tarafından, santralin tasarlanması, ekipman tedariki ve nükleer santral tesislerinin ana kısmının yapımını içerdiği belirtildi.

“Bu anlaşma proje kapsamındaki çalışmaların yerlileştirilmesine de ivme kazandıracaktır.”

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün Rus-Türk ortaklığı ile Akkuyu Nükleer A.Ş., nükleer güç santrali tesislerinin tasarlanması, yapımı ve ekipman tedarikine ilişkin sözleşme imzalanmıştır. Şirketlerin ortak yetkinliklerinin, çalışma sürecinin azami etkinlikte düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Buradaki amacımız Rusya’daki nükleer santrallerin yapılmasında deneyime sahip olan bir yapı ile Türkiye’de inşaat konusunda büyük bir deneyime sahip olan bir yapının bir araya gelmesi. Büyük Türk inşaat holdinginin katılımı, aynı zamanda proje kapsamındaki çalışmaların yerlileştirilmesine de ivme kazandıracaktır.”

Sözleşme, Akkuyu NGS’nin kurulumuna ilişkin, tasarım, mühendislik, ekipman tedariki, kalite kontrolü, iş güvenliğinin sağlanması ve inşaat işlerinin belirtilen sürelerde tamamlanmasını kapsıyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.