30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu NGS’nin Elektrik İletimi İçin Yarım Milyarlık Yatırım Yapılacak!

MERSİN (Enerji Portalı) – Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’da üretilecek enerjiyi taşımak için toplam 500 milyon liralık yatırım yapılacak.

Türkiye’nin ilk Nükleer Güç Santrali (NGS) olacak Akkuyu’da üretilecek enerjiyi taşımak için 6 adet iletim hattı yapılacak. Belirlenen 6 hat için ihale süreçleri de bu yıl tamamlanacak. Toplamda bin kilometreyi bulan 400 kV’lik hatların maliyetinin 500 milyon lira olması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, daha önce hatların yer alacağı alanları Mersin, Seydişehir Trafo Merkezi, Ermenek HES, Konya 4 Trafo Merkezi, Manavgat Trafo Merkezi ve Konya Ereğli Trafo Merkezi olarak belirlemişti. Bakanlığın performans programında hatlara ilişkin ihale çalışmalarının tamamlanarak nükleer santral devreye girmeden önce iletim hatlarının bitirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Toplamda 4 bin 800 megavatlık iletim hattı sistemi kurulmuş olacak…

Akkuyu sahasında dört ünite nükleer reaktör inşa edilecek ve bunların her biri bin 200 megavat gücünde olacak. Türkiye’de kaynak çeşitliliğini sağlayarak enerji arz güvenliğine katkısı bakımından büyük önem taşıyan Akkuyu, işletmeye alındığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.