30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Akkuyu NGS Deniz Hidroteknik Yapıları” konulu çalışma toplantısı Moskova’da yapıldı

Akkuyu Nükleer AŞ’nin Moskova Temsilciliğinde, Akkuyu NGS Projesi kapsamında deniz hidroteknik yapılarının (DHTY) inşaatına ilişkin toplantı düzenlendi. Toplantı, Akkuyu Nükleer AŞ Projelendirme Bölümü Müdürü Dmitry Litvinenko başkanlığında gerçekleşti. DHTY kapsamında çalışmaları yürütecek olan Cengiz İnşaat şirketinin temsilen toplantıya Proje Koordinatörü Ertan Demirbaş, Proje Tasarım Müdürü  Hülya Karakuş Cihan ve danışmanlar Işıkhan Güler ile Yaşar Mutlu katıldı. Toplantıya ayrıca NIAP AŞ- Atomstroyexport AŞ-Atomenergoproekt AŞ ortaklığını temsilen yetkililer de iştirak etti. Deniz hidroteknik yapıların inşaatı, Akkuyu NGS Projesi’nin önemli yapım aşamalarından biri.

Toplantı gündemi çerçevesinde tasarım çalışmaları için sınır çizgisi, soğutma suyu dağıtım odası için parametrelerin modelleme üzerinden belirlenmesi, koruma bendinin geçirgenlik ve yapısal parametreleri, su alma yapısı, DHTY tasarımı için temel verilerin doğrulanması gibi konular ele alındı.

Akkuyu Nükleer AŞ Projelendirme Bölümü Müdürü Dmitry Litvinenko, “Deniz hidroteknik yapıların tasarımı ve inşaatına ilişkin imzalanan sözleşme kapsamında halihazırda saha zemin etütleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler kullanılarak Cengiz İnşaat tarafında DHTY projesi hazırlanmaktadır. Bu çerçevede tasarımın ilk aşaması olan proje üzerinde çalışılmaktadır. Türk meslektaşlarımız ile yoğun bir çalışma gerçekleştirdik ve her iki tarafın katılımı ile çözüme kavuşturulacak ve uygulanacak olan birçok önemli teknik konuyu görüştük” ifadelerini kullandı.

Hükümetlerarası Anlaşma’nın ilgili hükümleri gereğince, Akkuyu NGS Projesi’nin hazırlık aşamasından itibaren yerelleştirme ilkesi çerçevesinde tam kapsamlı inşaat hizmeti alınmakta. DHTY ihalesi kapsamında isteklilerde aranan şartlardan en önemlisi, Türkiye deniz kıyılarında benzer deniz yapılarının yapımında yer almış olma koşuluydu. Düzenlenen ihale neticesinde 9 istekli arasında Cengiz İnşaat en uygun teklifi veren şirket olarak seçildi. İhale, Türk Mevzuatı çerçevesinde belirlenen kurallar doğrultusunda düzenlendi.

Akkuyu NGS inşaatı için sahanın hazırlanmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar, alınan izinler çerçevesinde yürütülmektedir. Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS Projesi kapsamındaki deniz yapılarının inşaat çalışmalarına 2016 yılında başlanması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.