30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AKKUYU için Büyük Rekabet

MERSİN (Enerji Portalı) – Akkuyu Nükleer A.Ş. yetkilisi Oleg Menar, Türk şirketlerin Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’yle ilgili sözleşmeler için ciddi şekilde rekabet ettiklerini söyledi.

Menar, Türk şirketlerin Akkuyu’daki sözleşmeleri alabilmek için yüksek rekabet içinde olduklarını belirtti.

“Çalışanların Yüzde 85’i Türk Uzmanlar Olacak”

Akkuyu’daki inşaat sahasında 500-600 kişi çalıştığını ve bunların yaklaşık 400’ünün Türk olduğunu kaydeden Menar, “Türk çalışanların bir kısmı bugün itibarıyla sayıları 10’ları bulan yerel yüklenici şirketlerden. 2023 yılında tamamlanması planlanan inşaat faaliyetlerinin en yoğun döneminde sahada çalışanların yaklaşık yüzde 85’i Türk uzmanlar olacak” dedi.

Türk Çalışanların Disiplin ve Sorumluluk Bilincinden Etkilendim”

Türk şirketlerinin Akkuyu’nun inşasında yer alabilmek için ciddi rekabet içinde olduğunun altını çizen Menar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üç yıldır devam eden yoğun çalışmalarda Türk uzmanların oranı belirgin şekilde arttı. Başlangıç aşamasında eğitim için çok fazla zaman ayırırken bugün partnerlerimiz sorunların büyük bölümünü kendileri çözüyor ve proje dokümanlarımızın gereklerini yerine getiriyor.” Menar, Türk çalışanların disiplininin ve sorumluluk bilincinin kendisini etkilediğini belirtti.

“Altyapı 2019’da Tamamlanacak”

Akkuyu’nun inşaat planı hakkında da bilgi veren Menar : “2019’da Akkuyu’nun altyapısı tamamlanacak, yardımcı binalar ve yapılar inşa edilecek, inşaat için sabit enerji, normal yollar, kanalizasyon, yangın söndürme sistemi temin edilecek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.