30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akıncı HES 231 Bin Konutun Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

TOKAT (Enerji Portalı) – Bereket Enerji Grubu, Tokat’ın Reşadiye ve Niksar ilçe sınırları içinden geçen Kelkit Irmağı’nın üzerinde kurulan Akıncı Hidroelektrik Santrali’nin devreye girdiğini duyurdu.

Tokat’ın Reşadiye ve Niksar ilçe sınırları içinden geçen Kelkit Irmağı’nın üzerinde kurulan Akıncı Hidroelektrik Santrali devreye girdi. Santralin yıllık 400 GWh (gigawattsaat) elektrik üretim kapasitesi ile 231 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Yıllık 230 bin ton üzeri karbondioksit emisyonu önlenecek

Regülatör iletim kanalı, 40 metre çapındaki denge bacası ve elektromekanik ekipmanları ile en son teknoloji kullanılarak ekonomiye kazandırılan Akıncı HES, yıllık 230 bin tonun üzerinde karbondiksit emisyonunu önleyecek ve doğaya yaklaşık 436 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunacak.

 İstihdam sağlanacak, dışa bağımlılık azalacak

Türkiye’nin enerjide arz güvenliği ve yerli kaynaklarla enerji üretiminin artırılması stratejisini paylaştığını ifade eden Bereket Enerji Grubu CEO’su İdris Küpeli, Akıncı HES’i devreye alarak istihdam sağlamanın ve dışa bağımlılığı azaltarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Enerji yatırımlarının, ülke ekonomisi ve kalkınması için hayati önem taşıdığını ifade eden Küpeli, Bereket Enerji Grubu olarak bu bilincin sorumluluğunda olduklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.