30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,079
  • EURO
    6,7811
  • BIST
    85273
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Akıllı Şebekelerle Yıllık 4 Milyar Liralık Tasarruf Mümkün Olabilir

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle vatandaşların enerji tüketimini önceden tahmin edebilen akıllı şebekelerle enerji kaybı azaltılabilecek. Böylece yıllık 4 milyar TL’lik tasarruf sağlanması mümkün olabilir.

25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018) öncesinde konuşan Bilişsel hesaplama ve akıllı makineler, otonom ve zeki sistemler alanında araştırmalar yapan Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Çetin, “Akıllı şebekeler sayesinde tüketim düzeyindeki yaklaşık yüzde 4 düzeyinde bir kazanımın ekonomiye olan doğrudan ve dolaylı katkısı ise yılda 4 milyar TL’nin çok daha üzerinde olacak” diye konuştu.

“AKILLI SİSTEMLER ARTIK BİR ZORUNLULUK”

Enerji verimliliğin çok önemli bir parametre olduğunu ifade eden Doç. Dr. Aydın Çetin, “Ortaya konan çözümlerin, geliştirilen sistemlerin aynı zamanda sürdürülebilir ve güçlükleri yenme becerisine sahip olması gerekir. Bir sistemin bu özellikleri sağlayabilmesi için öğrenme becerisine sahip olması gerekir. Akıllı şebeke ve şehirleri bu kapsamda değerlendirmek gerektiği düşüncesindeyim. Bu nedenle ekonomiyi ve günlük yaşamımızı şekillendiren sistemlerin verimli, sürdürülebilir ve esnek yapıda yani ‘akıllı’ olarak tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulamaya konması karşımıza bir zorunluluk olarak çıkmaktadır” dedi.

YÜZDE 4’LÜK KAZANIMLA 4 MİLYAR TL CEPTE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verilerine göre 2017 yılı itibarıyla kabaca yıllık 280 Milyar kWh enerji tüketimi olduğunu hatırlatan Çetin, “Akıllı şebeke uygulamaları ile sizin gerçek enerji ihtiyacınızı öngörebilen, belirleyebilen, gerektiğinde sizi uyaran, ihtiyacınıza göre enerji tüketiminizi planlayan bir sistem tasarlamak ve uygulamak artık günümüz teknolojileri ile mümkün. Rakamsal bir örnek vermek gerekirse, elektrik tüketiminde sadece yüzde 1’lik bir kazanım 2,8 milyar kWh enerjiye karşılık gelir. Bu da tüketici tarafında faturalarda yılda ortalama 1 milyar lira üzerinde bir kazanım anlamına gelmektedir.Avrupa Birliği akıllı şebeke uygulamaları ile elektrik tüketiminde 2020 yılına kadar yüzde 4 düzeyinde bir kazanıma ulaşmayı hedeflemektedir.Benzer şekilde ülkemizde de sadece elektrik tüketiminde yaklaşık yüzde 4 düzeyinde bir kazanımın ekonomiye olan doğrudan ve dolaylı katkısı yılda 4 milyar liranın çok daha üzerinde olacaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir