30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akfen’in 65 Milyon Dolarlık “GES” Yatırımı Üretime Başladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından Konya’da 65 milyon dolara mal ettiği kurulu gücü 30 megavat olan 3 güneş enerji santralinin (GES) elektrik üretmeye başladığı bildirildi.

Konya’da 573 dönümlük arazi üzerinde 3 santral kuran şirket, 120 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, 2020’ye kadar yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan bin megavatlık enerji üretim santrali kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji, yatırımlarına ara vermeden devam ettiği kaydedildi.

Geçen hafta Van’da 20 megavat gücündeki 2 güneş santrali devreye giren şirketin Konya’da toplam kurulu gücü 30 megavat olan üç lisanslı güneş santralinin de enerji üretimine başladığı bildirilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Toplam 573 dönümlük alan üzerine kurulacak santraller 65 milyon dolara mal oldu. Ürettiği enerjiyi uluslararası sistemden Türkiye’ye yayacak Konya santralleri 120 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılıyor. Türkiye’nin en büyük güneş ve rüzgar enerjisi kredisini aldıktan sonra 5 bölgede 327 megavat gücünde 13 yerli enerji santralinin yapımına hız veren Akfen Yenilenebilir Enerji, 530 milyon dolar değerindeki yatırımlarını ardı ardına hayata geçiriyor. Her biri 10 megavat gücünde olacak santrallerden Konya Sarayönü’ndeki ME-SE GES’in yanı sıra Konya Ereğli’deki Yaysun ve MT Doğal GES santralleri toplamda 30 megavat kurulu güce sahip durumda bulunuyor. Üretilen enerjiyi ulusal elektrik ağı üzerinden tüm Türkiye’ye ulaştıracak Konya güneş santralleri 120 bin kişinin enerji ihtiyacını da karşılayacak.”

– 3 projenin maliyeti 65 milyon dolar 

Açıklamada, Konya yatırımlarının devreye girmesiyle Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin üretimde toplam kurulu gücü 303 megavata ulaştığı belirtilerek, şirketin yıllık enerji üretim kapasitesinin ise toplam bin 51 GWs’e çıktığı kaydedildi.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline sahip en yüksek illeri arasında bulunana Konya’da işletilmeye başlanılan 3 santralin toplam 573 dönümlük arazi üzerinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yıllık 59,6 GWh elektrik üretmesi beklenen santraller, 37 bin 652 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salınımını engelleyecekler. Üç güneş santrali projesinin toplam yatırım tutarı 65 milyon dolar olarak gerçekleşti. Güneş santralleri sayesinde Konya önemli bir ekonomik değere kavuşurken, 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacı tamamen yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanacak olması yatırımı öne çıkartan önemli bir veri olarak görülüyor.

– Akfen Yenilenebilir Enerji hakkında

Akfen Holding, temellerini 2007 yılında attığı Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. bünyesinde tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan, sürdürülebilir enerjiye yatırım yapan bir ‘yenilenebilir enerji platformunu hayata geçirdi.

Akfen Holding’in 2016 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ile yüzde 16,67’şer oranında ortaklık sözleşmesi imzalamasıyla Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Platformu daha da büyüdü.

Bugün Akfen Yenilenebilir Enerji’nin hidroelektrik, rüzgar ve güneş olmak üzere tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklara bağlı bir elektrik üretim portföyü bulunuyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji, 2020 yılına kadar yaklaşık 3,1 milyar liralık yatırım hayata geçirerek, toplam kurulu gücünü bin megavata yükseltmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.