30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akfen Yenilenebilir Enerji’ye EMEA’dan Ödül

İSTANBUL ( Enerji Portalı ) – Akfen’in 275 MW gücündeki 4 rüzgâr santrali projesi için imza attığı uzun vadeli proje finansmanı Orta ve Doğu Avrupa’nın “En İyi RES Proje Finansmanı” ödülünü alırken, toplam 102 MW’lık 9 güneş santrali projesi de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın “En İyi Yenilenebilir Enerji Proje Finansmanı” seçildi.

Akfen Yenilenebilir Enerji, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Project Finance Awards 2018 (EMEA Finance Proje Finansman Ödülleri 2018) kapsamında Orta ve Doğu Avrupa’nın “En İyi RES Proje Finansmanı” ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın “En İyi Yenilenebilir Enerji Proje Finansmanı” dallarında iki ödülün sahibi oldu.

Ödüller 12 Haziran 2019 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen EMEA Finance Project Finance Awards 2018 töreninde Akfen Yenilenebilir Enerji yetkililerine takdim edildi.

13 SANTRALİN TOPLAM YATIRIM DEĞERİ 530 MİLYON DOLAR

Orta ve Doğu Avrupa’nın “En İyi RES Proje Finansmanı” ödülüne layık görülen Akfen Yenilenebilir Enerji, bu ödülü Çanakkale ve Denizli’de yer alan toplam 275 MW gücündeki 4 rüzgâr enerji santrali (RES) projesi için yerli ve yabancı önde gelen bankalarla Ağustos 2018’de imza attığı 260 milyon dolarlık uzun vadeli proje finansmanı ile kazandı.

Akfen Yenilenebilir Enerji Konya, Amasya, Tokat, Van ve Malatya’da kurulumuna başlanan 9 güneş enerji santrali (GES) Ağustos 2018’de yeli ve yabancı bankalarla imzaladığı 103 milyon dolarlık uzun vadeli proje finansmanı ile EMEA Finance Project Finance Awards 2018 kapsamında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın “En İyi Yenilenebilir Enerji Proje Finansmanı” ödülünü aldı.

1.2 MİLYON KİŞİYE GÜNEŞ VE RÜZGÂRDAN ELEKTRİK

Akfen Yenilenebilir Enerji Ağustos 2018’de toplam 530 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan 9 güneş enerji santrali (GES) ve 4 rüzgâr enerji santrali (RES) projelerinin hayata geçirilmesinde kullanılması için 363 milyon dolarla Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisine imza atarak yerli-yabancı finans devleri ile güçlerini birleştirmişti.

Buna göre 103 milyon dolarlık GES kredisini Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Türkiye İş Bankası üstlendi. 260 milyon dolarlık RES kredisi ise Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Türk İş Bankası’nın garantörlüğünde Almanya merkezli KfW IPEX-Bank ve EBRD tarafından sağlandı.

Toplam kurulu güçleri 378 megavat olan 13 santral 2019 yılı sonuna kadar tamamlandığında tam 1,2 milyon kişinin yaşadığı hanelerin elektriği tamamen doğal kaynaklardan sağlanmış olacak.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.