30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ ye EBRD’den Kredi Desteği

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. yerli ve yenilenebilir kaynaklı 13 enerji santrali için EBRD’den 102 milyon dolarlık kredi aldı.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. halihazırda geliştirme sürecinin çeşitli aşamalarında olan 1.724 MW’ lık geniş HES, GES ve RES proje portföyü ile yatırımlarına devam etmektedir. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yaptığı anlaşma ile yenilenebilir enerji sektöründe büyüyerek ilerlediği görülmektedir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Akfen Yenilenebilir Enerji’ye toplam 13 enerji santralinin yapımı için 102 milyon dolarlık bir kredi anlaşması sağladı. Yapılan anlaşmanın detaylarının ise şu şekilde olduğu öğrenildi:

  • 102 milyon dolarlık kredi, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. tarafından toplam kurulu gücü 327 MW santral için kullanılacaktır.
  • Sağlanan kredi ile 9’ u GES ve 4’ ü RES olmak üzere 13 ayrı proje olarak hayata geçirilecektir.
  • Kredinin 52 milyon dolarlık kısmı toplam kurulu gücü 85 MW olacak 9 GES projesinde kullanılacak. GES proje yerlerinin Konya, Amasya, Tokat, Van ve Malatya olması planlanmaktadır.
  • Kredinin geriye kalan 50 milyon dolarlık kısmı ise toplam kurulu gücü 242 MW olacak 4 RES projesinde kullanılacak. RES proje yerlerinin Çanakkale ve Denizli olması planlanmaktadır.

Konuyla ilgili bilgi veren Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu: “EBRD kredisinin şirketin yatırımlarının hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynayacak. 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştireceğimiz projeler ile tamamı temiz enerji kaynaklarına dayalı 1.000 MW’ lık kurulu güce ulaşma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle rüzgar enerjisi alanında yeni yatırımlarımız ve muhtemel satın almalarımız devam edecek.” dedi.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner bu anlaşma ile ilgili:  “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe çekici yatırım fırsatları sunmaya devam ediyor. Sağladığımız finansman Akfen Holding’ in ülkenin en büyük yenilenebilir enerji oyuncularından biri olma hedefini desteklemektir. Aynı zamanda bu yatırım, Türkiye’ nin yerli kaynağa dayalı enerji üretimine geçiş sürecinde sektöre de ivme kazandırmaktadır.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.