30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akfen Enerji, Yenilenebilir Enerji Portföyüne Yeni Projeler Ekliyor: Kapasitesini Artırıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Akfen Enerji, yenilenebilir enerji sektöründeki portföyünü genişletiyor. Yeni yatırımlarla birlikte, 2023 yılında 4 rüzgar enerjisi santraline 64 MW hibrit güneş enerjisi kapasitesi eklenecek. Ayrıca, 5 rüzgar enerjisi santralinin kapasiteleri de 92,4 MW artırılacak.

Şirketin Çanakkale’deki Üçpınar RES projesinde 40,02 MW, Hasanoba RES’te 12,68 MW, Kocalar RES’de 4,95 MW ve Denizli’deki Denizli RES projesinde de 6,36 MW hibrit güneş santrali projesi için bütün izinler tamamlandı ve inşaata hazır hale getirildi. Bu projelerle birlikte, 2023 yılında 64,01 MW hibrit güneş enerjisi kapasitesinin yatırımına başlanması planlanıyor.

Ayrıca, Akfen Enerji’nin Osmaniye’deki Sarıtepe RES projesinde 12,97 MW, Demirciler RES’te 13,26 MW ve Sakarya’daki Doğançay HES projesinde 4,53 MW hibrit güneş enerjisi projeleri de izin süreçlerine devam ediyor.

Hibrit yatırımların yanı sıra, kapasite artışları da şirketin kurulu gücünde önemli bir artış sağlamayı hedefliyor. Denizli RES’de 25 MW, Üçpınar RES’de 9,6 MW, Kocalar RES’de 25 MW, Sarıtepe RES’de 7,8 MW ve Hasanoba RES projesinde de 25 MW olmak üzere toplam 92,4 MW rüzgar kapasite artışı için başvuru yapıldı. Mevcut durumda, (Hasonoba projesi hariç) 4 adet RES projesinde toplam 67,4 MW kapasite artışı izinleri tamamlanmış durumda ve sadece kesin orman izni beklendikten sonra inşaata hazır hale gelecek.

Akfen Enerji, 2023 yılının ikinci yarısında hibrit projeler ve RES kapasite artışı yatırımlarına başlamayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.