30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akçadağ Belediyesi 1 MW’lık GES Kuracak

MALATYA (Enerji Portalı) – Akçadağ Belediyesi, Bahri Mahallesi’ne kurulacak olan Güneş Enerji Santrali (GES) için montajlı mal alımı ihalesi yaptığını duyurdu.

Yenilenebilir Enerji Üretimi kapsamında Akçadağ Belediyesi tarafından Bahri Mahallesi’ne kurulacak olan Güneş Enerji Santrali (GES) montajlı mal alımı ihalesi yapıldı.

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, yapılan ihale sonrası Türkiye’de örnek bir belediye olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayarak şu sözleri dile getirdi:

Yenilenebilir Enerji Üretimi kapsamında, Güneş Enerji Santrali (GES) ihalemizi gerçekleştirdik. Bizim önem verdiğimiz projelerimizden birisi olan Güneş Enerji Santrali (GES) tesisimizi Bahri Mahallemizde kuracağız. Tesisimiz, 1 MW’lık bir güce sahip olacak. İlçe Belediyeleri içerisinde örnek olacak ve enerji üretimini sağlayacak olan tesisimiz Akçadağ Belediyemizin kalıcı gelir getirici kaynaklarının bir kolu olacak.”

Kazgan: “Güneş Enerjisi Santrali Tesisimiz ile birlikte de Akçadağ Belediyesi gelir anlamında ciddi bir kazanım elde edecek”

Güneş Enerji Santrali (GES) kapsamında Akçadağ Belediyesi olarak önemli bir projeyi daha gerçekleştirdiklerini ifade eden Kazgan, “GES projesiyle önemli ve büyük bir hizmeti daha Akçadağ’a kazandırmış oluyoruz. Projemizin maliyeti 5 milyon 833 bin lira. Güneş Enerji Santrali (GES) projemizin kurulum masraflarının bir kısmını Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge İdaresi Başkanlığı’ndan aldığımız hibe ile gerçekleştireceğiz. Bakıldığı zaman projenin maliyeti yaptığımız işin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu gözler önüne sermekte” şeklinde konuştu.

Yer tesliminin gerçekleştirildiği andan itibaren iki ay gibi bir sürede tesisin faaliyete geçeceğini belirten Kazgan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Tesisimizde üretilen enerji ile birlikte de elde edilecek olan gelirle kurulum aşamasında yapılan masrafı amorti eden bir sistemi ilçemize kazandırmış olacağız. Ayrıca kendi elektriğimizi kendimiz üretip, ürettiğimiz elektriği satarak kalıcı bir gelir elde edeceğiz. Akçadağ Belediyesi olarak kendi elektriğini üreten ve bunu satan bir belediye konumuna gelmenin de ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz. Güneş Enerjisi Santrali Tesisimiz ile birlikte de Akçadağ Belediyesi gelir anlamında ciddi bir kazanım elde edecek. Güneş Enerjisi Santrali (GES)’in ilçemize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.