30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akaryakıt Ürünlerine Zam Geldi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzin, motorin ve otogaza zam yapıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre bugünden geçerli olmak üzere; benzinin litresine 16, motorinin litresine 11 ve otogazın litresine 5 kuruş olarak pompaya yansıyacak bir zam yapıldığı bildirildi.

EPGİS, aksi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile açıklanmadıkça Eşel Mobil Sistemi hala devrede olduğunu da anımsatarak, Eşel Mobil Sistemi’nin devreye girmesi için şuanki akaryakıt fiyatlarına şu şekilde zam yapılması gerektiğini belirtti:

“Litre başına motorine 19, benzine 35 ve otogaza 48 kuruş daha zam yapıldığı takdirde Eşel Mobil Sistemi devreye alınabilir.”

Zamın ardından ortalama benzin litre fiyatları şöyle olacak; Ankara’da 6,83 lira, İstanbul’da 6,76 lira, İzmir’de 6,84 lira.

Ortalama motorin litre fiyatları ise; Ankara’da 6,37 lira, İstanbul’da 6,31 lira, İzmir’de 6,39 lira olacak.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanır?

Akaryakıt fiyatları, Akdeniz piyasasındaki işlenmiş petrol ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Akaryakıt dağıtım şirketleri rafineri fiyatlarına göre kendi tarifelerini belirliyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değişiklikler gösterebiliyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.