30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akademik Personellere YEVDES Eğitimleri Veriliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) eğitimleri 27 Temmuz 2021 Salı günü başladı.

Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) birinci bileşeni altında gerçekleştirilen eğitimler, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yaklaşık 100 akademisyenin katıldığı ve yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarındaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini merkezine alan programla devam ediyor. 27 Temmuz 2021 Salı günü başlayan eğitim programı 7 gün sürecek.

Eğitim programının ilk gününde, projenin nihai faydalanıcısı T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi (EVÇED) Başkanı Sn. Abdullah Buğrahan Karaveli bir konuşma yaptı. YEVDES Projesi’nin kamuda enerji verimliliğinin artırılması ve yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanılmasının teşvik edilmesi için önemli fırsatlar sunduğunu belirten Karaveli, üniversiteler bünyesinde geliştirilen araştırma ve geliştirme projelerini desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Açılış programında ayrıca, YEVDES Projesi Kilit Uzmanı Prof. Dr. Dusan Gvozdenac da bir konuşma gerçekleştirdi ve dört bileşen altında yürütülen projenin enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, iyi uygulama örneklerinin gözlemlenmesi ve yaygınlaştırılması, üniversiteler ve belediyeler arasında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik ortak çalışma imkanları sağlaması bakımından önemli faydalar sağlayacağını belirtti.

Eğitim programının ilk gününde, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’ndan (TENMAK) konuşmacıların yer aldığı “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinde Ulusal Ar-Ge Öncelikleri” başlıklı bir panel düzenlendi. Panel öncesinde TENMAK’tan Merve Büşra Daştan, kurumu ve faaliyetleri özetleyen bir sunum yaptı. Nükleer Enerji Araştırma Merkezi (NÜKEN) Başkanı Doç. Dr. Erhan Aksu, Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç. Dr. Sedat Sürdem ve Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü (NATEN) Başkanı Dr. Belma Soydaş-Sözer’in konuşmalarının ardından TENMAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı’nın başkanlığında soru cevap bölümüne geçildi.

7 günlük eğitim programı kapsamında, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği araştırma ve geliştirme alanlarına ek olarak, proje döngüsü yönetimi, enerji finansmanı ve geleneksel ve yenilikçi teknolojiler ele alınacak. Ayrıca, program kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rüzgâr Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM) ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (GÜNAM) saha ziyaretleri de düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.