30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Airbus’ın Güneş Enerjili Uçağından Dayanıklılık Rekoru

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Airbus tarafından üretilen güneş enerjili drone Zephyr S, yaklaşık 26 gün kesintisiz bir şekilde havada kalarak en uzun sürekli uçuş rekoruna imza attı.

Güneş ışınlarından aldığı güçle iki pervanesini kullanan Zephyr S, gece uçuşlarını da dahili akü ünitesinde sakladığı enerjiden karşıladı. Drone, 70 bin metrelik bir seyir irtifasında, ticari uçakların seviyesinin oldukça üzerinde ve hava şartlarına uyuyor.

Mühendisler, Zephyr’in bir gün yangınlar ve petrol sızıntılarının yayılmasını gözlemlemek veya dünyanın online erişimi olmayan bölgeleriyle iletişim kurmak için kullanılabileceğine inanıyor. Teknoloji devleri Alphabet ve Facebook, söz konusu drone ile dünyanın uzak bölgelerine interneti ulaştırmak için çözümler araştırıyor.

Airbus, 2015 yılından bu yana Zephyr S üzerinde çalışıyor. Bu haftaki uçuşta, 2010 yılında bir başka Zephyr prototipi ile gerçekleştirilen 14 günlük dayanıklılık rekoru kırıldı. Airbus, bunu yeni bir dünya rekoru olarak tescillemek için başvurusunu sundu.

Güneş enerjisiyle çalışan insansız uçaklar bir gün dünyanın yörüngesinde dönen binlerce uyduya daha ucuz ve daha çok yönlü bir alternatif sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.