İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Asya Altyapı Yatırım Bankası’dan (AIIB) 200 milyon dolar değerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı geri ödeme garantisiyle “Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi” temin etti.

TSKB’den yapılan yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı geri ödeme garantisiyle temin edilen kredinin, Türkiye genelinde özel sektörde yer alan firmaların yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, ulaşım, enerji iletimi, atık su yönetimi ve telekomünikasyon yatırımlarının finansmanında kullandırılacağı kaydedildi.

TSKB Genel Müdürü Suat İnce’nin görüşlerine yer verilen açıklamada, TSKB’nin kredi portföyünün yüzde 68’inin sürdürülebilirlik temalı yatırımlardan oluştuğunu hatırlatarak, 200 milyon dolar tutarındaki bu yeni krediyle yine bu alandaki yatırımları desteklemekten duydukları memnuniyetini ifade etti.

Sürdürülebilir enerji ve altyapı yatırımlarının gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek enerjide, dışa bağımlılığın azaltılması açısından Türkiye için büyük önem taşıdığını belirten İnce, “Bu nedenle TSKB olarak biz de yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve altyapı yatırımları kredilerine öncelik veriyoruz. Bu alanda 2002’den bu yana orta ve uzun vadeli fonlarla, 245 yenilenebilir enerji ve 78 enerji verimliliği projesine finansman sağladık.” ifadelerini kullandı.

– “Sağladığımız finansal desteklerle ekonomiye ve özel sektöre desteğimizi sürdürüyoruz”

İnce, Asya bölgesinde sürdürülebilir altyapı projelerini desteklemek amacıyla 2016 yılında kurulan ve üye ülkelerdeki yatırımlara doğrudan finansman sağlayan AIIB’den temin edilen kredinin, dünya çapında bir ilk olduğuna işaret eden İnce, şunları kaydetti:

“Bu öncü adımın atılmasında büyük emeği olan Hazine ve Maliye Bakanlığına ve kalkınma yolculuğumuzda kıymetli bir işbirliği yaptığımız AIIB’ye teşekkür ediyoruz. AIIB’den sağladığımız finansman, hem TSKB’ye hem de Türkiye ekonomisine ve güven ortamına işaret etmesi bakımından ayrıca önem taşıyor. Türkiye ekonomisi güçlü yapısıyla pek çok yatırım için uygun iklimini koruyor. Biz de sağladığımız finansal desteklerle ekonomiye ve özel sektöre desteğimizi sürdürüyoruz. Ülkemize bu finansman kaynağını getirmekten gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönem de kapsayıcı kalkınma ve sürdürülebilirlik temalı kredilere öncelik vermeye devam edeceğiz.”