30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AIIB, Türkiye’de Yatırım Yapmaktan Memnun!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’nin dahil olduğu 1.4 milyar dolarlık projeye yatırım yapan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg, talebe göre bu yıl içinde TL ile proje finansmanına başlayabileceklerini ifade etti.

Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi kamu ve özel sektörün büyük çaplı altyapı ve kalkınma projelerine finansman sağlamak amacıyla 3 yıl önce kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), bu yıl içinde dolar yerine TL dahil yerel para birimleri ile proje finansmanı yapmaya hazırlandıklarını açıkladı.

“Türkiye’de şehirleşme, yenilenebilir enerji ve ulaşım altyapı projelerine odaklanacağız.”

Hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcileriyle görüşmek üzere Türkiye’ye 10 kişilik bir ekip ile geldiklerini söyleyen Amsberg, şunları anlattı:

“Amacımız Türkiye’nin gelecek dönem projelerini incelemek ve buradaki yatırım fırsatlarını değerlendirmek. Türkiye bizim hissedarımız olduğu için ayrıca Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşüp bankanın işleyişine ilişkin son durumu anlattık. Enerji Bakanlığı ile özellikle enerji verimliliği konusunda görüşmeler yaptık. Bakanlığın projelerinden çok etkilendik. Önümüzdeki dönemde bu alanda Enerji Bakanlığı ile daha fazla işbirliği yapacağız. Türkiye’de şehirleşme, yenilenebilir enerji ve ulaşım altyapı projelerine odaklanacağız.”

“Türkiye’ye yatırımımızı 5 yıl içinde rahatlıkla 3 milyar dolara hatta bunun da üstüne çıkarabiliriz.”

Şu anda Türkiye’nin dahil olduğu 1.4 milyar dolarlık projeye yatırım yaptıklarını kaydeden Amsberg, şöyle konuştu:

“Türkiye 2 kıta arasındaki kilit jeopolitik konumunun yanı sıra son derece kaliteli altyapı projeleri ile dikkat çeken bir ülke. Ayrıca yeni ve son derece iyi altyapı projeleri üretme konusunda da ciddi bir potansiyele sahip. Bizim hem kurucu üyemiz hem de son dönemde iyi bir müşterimiz oldu. Şu ana kadar Türkiye’nin dahil olduğu 1.4 milyar dolarlık projeye yatırım yaptık. Türkiye’ye yönelik bir limitimiz yok ama uygun proje gelirse Türkiye’ye yatırımımızı 5 yıl içinde rahatlıkla 3 milyar dolara hatta bunun da üstüne çıkarabiliriz.”

“Yerel para birimi cinsinden de finansman yapmaya başlarız.”

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg, şu anda Türkiye, Rusya, Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere birçok ülkeden yerel para birimi ile proje finansmanı konusunda talep geldiğini belirterek, “Yerel para birimleri ile proje finansmanı için de kolları sıvadık. Yasal düzenleme kapsamında önemli adımlar atılması gerekiyor. Bu yıl içinde talebe göre mevcut kaynaklarımızın yanında yerel para birimi cinsinden de finansman yapmaya başlarız.” dedi.

Proje finansmanında yerel para biriminin kullanılmasını özellikle gelirleri de yerel para cinsinden olan altyapı projeleri için önemli bir adım olarak gördüklerini kaydeden Von Amsberg, “İlk etapta proje finansmanında yerel para kullanacağız. Orta ve uzun vadede hedefimiz yerel para cinsinden tahvil ve bono ihraçları ile kaynak yaratmak ve bu kaynakları da yine projelere aktarmak.” diye konuştu.

Kaynak: HaberTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.