Afyonkarahisar’da hem istihdamı arttıracak hemde bölge halkına ekonomik kazanç sağlanması maksadıyla Çay Belediyesi’nin girişimleri neticesinde Biyokütle Enerji Santrali ve Sera Projesi gerçekleştirildi. Afyonkarahisar Çay İlçesinde Belediye tarafından özel bir firmaya yer tahsis edilerek, 50 bin metrekaresi sera olmak üzere toplam 350 bin metrekarelik alana inşa edilecek proje için çalışmalara başlanıldı.

Projenin 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.  40 milyon dolara mal olacak projeyle kamış, atık ağaç ve tarımsal atıkların yakılmasıyla ortaya çıkacak buhardan enerji üretiminin sağlanacağı tesiste yıllık yaklaşık 150 bin megavat elektrik üretilmesi ve günde yaklaşık 80 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Karakuyu, Karamık ve Eber göllerine lojistik açıdan uygun bir noktada bulunan tesis sayesinde göllerde oluşan ve ekonomiye kazandırılamayan kamış ve sazlık gibi malzemelerle enerji üretimine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Tesiste, bölge çiftçisinin de getireceği atıklar parası karşılığı alınacak. Santralde elde edilecek sıcak suyla da kurulacak seranın ısıtma ihtiyacı karşılanarak üretim yapılacak.

Biyokütle enerji santrali ve kapalı seranın faaliyete girmesiyle ilçeye de yılda 20 milyon TL’ye yakın girdi sağlanacağını vurgulayan Başkan Çağrı, tesisin faaliyete geçmesiyle Çay’da 1000’e yakın ailenin geçimine katkı sağlanacağını kaydetti.  Ayrıca santralin yanı sıra 50 bin metrekare kapalı sera alanı da kurulacak. Santralin ve seranın faaliyete girmesiyle istihdam sağlandığı gibi hammadde de ilçemizden karşılanacak. Böylelikle Afyonkarahisar Çay İlçesine 20 milyon TL’ye yakın bir getiri sağlanacak. ensonhaber.com