30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Afşin Elbistan Meclis Gündemine Taşındı

ANKARA (Enerji Portalı) – Afşin Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin, Çelikler Holding’e 20 yıllığına devri konusu meclis gündemine taşındı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan’ın Afşin Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin, Çelikler Holding‘e 20 yıllığına devri konusuna ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu soru önergesi sunmuştu. Soru önergesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlandı.

Bilindiği üzere, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’nde atılan imza ile Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin-Elbistan Linyitleri Kömür İşletmesi’nin 20 yıllığına Çelikler Holding’e devrinde yeni bir sürece girilmişti. Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin Elbistan Linyitleri Kömür İşletmesi, devir sözleşmesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından imzalanması halinde Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali, Seyitömer Termik Santrali gibi enerji tesislerinin de işletmecisi konumundaki Çelikler Holding‘in bünyesine katılmış olacak.

Bakan Dönmez, MHP’li Aycan’ın, ‘Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin geleceği ne olacaktır?’ şeklindeki sorusunu şu şekilde yanıtladı:

Afşin-Elbistan A Termik Santrali‘nin rehabilitasyonu, yeni ünitelerin yapımı ve işletilmesi için işletme hakkının devri kapsamında ‘İmtiyaz Sözleşmesi’ imzalanmış olup Bakanlığımızca devir çalışmaları sürdürülmektedir.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, her iki işletmede çalışan kamu işçisi ile taşeron işçilerin durumunun ne olacağına ilişkin soruyu ise:

“Söz konusu İmtiyaz Sözleşmesi çerçevesinde Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve bu santrale kömür sağlayan Afşin-Elbistan Linyitleri Kömür İşletme Müdürlükleri’nde çalışmakta olan 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi daimi işçi personel, isteğine bağlı olarak şirkete devredilecek veya EÜAŞ’ta istihdam edilecektir. 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 657 sayılı yasaya tabi personelin devri yapılmayacaktır.” diye yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.