30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Afşin Elbistan A Termik Santrali’nin Çevre Yatırımları Sürüyor

KAHRAMAN MARAŞ (Enerji Portalı) – Çelikler Holding, Afşin Elbistan A Santrali Çevre Sistemleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

2018 yılının Aralık ayı itibariyle özel sektöre devredilen Afşin Elbistan A Termik Santrali, yeni yatırımların tamamlanmasıyla, çevre limitlerine uygunlukta uluslararası standartlara sahip oluyor.

Birinci etapta, çevre mevzuatına göre tamamlanması gereken Dry FGD (kuru baca gazı arıtma sistemleri) yatırımının hayata geçmesiyle geçici faaliyet belgesi alan santralde, ikinci etap Wet FGD (ıslak baca gazı arıtma sistemleri) yatırımı hızla devam ediyor.

Filtreleme ve baca gazı arıtma projelerinin yapımında, Dry FGD yatırımının yüzde 100’ü, Wet FGD yatırımının yüzde 65’i tamamlandı. Afşin Elbistan A Termik Santrali’nde çevreyle ilgili birinci etap rehabilitasyon yatırımları tamamlandı, ikinci etap yatırımları ise sürüyor.

Atık gazı bacaya ulaşmadan önce filtreleyen ve arıtan sistemin kurulmasıyla, santral, çevre limitlerine uygunlukta uluslararası standartlara sahip oluyor. Santral, Dry FGD (kuru baca gazı arıtma) sisteminin mevzuata göre 2020 yılının ilk 6 ayında tamamlanması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu geçici faaliyet belgesi aldı.

Afşin Elbistan A Santrali’nin 1 Aralık 2018 tarihinde Çelikler Holding’e devredilmesiyle birlikte şirket revizyon ve rehabilitasyon yatırımlarına başladı. Bu kapsamda, yapılacak projenin fizibilite raporları ve şartnameleri 2019 yılının Şubat ayında hazırlandı ve Haziran 2019’da mühendislik projelerinin hazırlanması konusunda anlaşma imzalandı. Bu anlaşmayı takiben, Temmuz 2019’da filtre ve baca gazı arıtma tesisinin, Ağustos 2019’da otomatik kontrol ve kumanda sisteminin (DCS) mühendislik anlaşmaları imzalandı.

Santralin ilk ateşlenmesi aşamasında fuel oil kullanımının neden olduğu kirliliği önlemek amacıyla, yine 2019 yılının Ağustos ayında, ünitelerdeki yakıcıları doğalgazla çalıştıracak ve fuel oil yakıt kaynaklı kirliliği tamamen ortadan kaldıracak ayrı bir proje daha başlatıldı. Bu çerçevede kurulan doğalgaz istasyonlarının 2020 yılında kullanılmaya başlanmasıyla, santralin ateşlenmesinde ortaya çıkan ve kara duman olarak bilinen görüntüler tarihe karıştı.

İşçiler mağdur edilmedi

Revizyon, filtre ve baca gazı arıtma tesislerinin yapımı devam ederken, dünyada ve ülkemizde baş gösteren pandemi şartlarına rağmen işten çıkarma yapılmadı. Bu süreçte, tüm işçilere ödemeleri yapılarak ailelerine destek sağlandı. Pandemi koşullarında devam eden revizyon ve filtreleme çalışmalarında birinci faz tamamlandı ve Haziran 2020’de üç ünitede çevre mevzuatının gerektirdiği şartların yerine getirilmiş olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen geçici faaliyet belgesiyle üretime geçildi.

Görsel 1: Afşin Elbistan A Santrali Ünite 1

Türkiye ekonomisi için önemli bir enerji üretim tesisi

Afşin Elbistan A Termik Santrali dört üniteden oluşuyor ve yılda 8.1 milyar kilovatsaatlik elektriküretim kapasitesiyle Türkiye ekonomisine ve Kahramanmaraş’a önemli katkılar sağlıyor. Toplam 1.355 MW kurulu gücüyle elektrik üretiminde önde gelen tesislerden olan Afşin Elbistan A Santrali, revizyon yatırımları sayesinde hem filtreleme ve baca gazı arıtma sistemleri konusunda dünya standartlarına sahip olacak, hem de elektrik üretim kapasitesini artıracak.

Görsel 2: Afşin Elbistan A Santrali Ünite 2

Afşin Elbistan A Santrali, millî ve doğal kömür kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasında ve dış ticaret açığının azaltılmasında önemli rol oynuyor. Afşin Elbistan A Santrali’nde, linyit işletmeleriyle birlikte, büyük çoğunluğu bölge halkından oluşan 4 bine yakın işçi çalışıyor.

Çevre sistemlerinde dünya standardına sahip

Santralin Çelikler Holding’e devriyle birlikte başlatılan filtreleme ve baca gazı arıtma projesinde, dünyada uygulanan en iyi çevre sistemlerinin hayata geçirilmesi hedeflendi. Projenin mühendislik çalışmaları, hem uluslararası standartlara, hem de son teknolojiye sahip olması amacıyla, dünyaca tanınan uzman şirketlere verildi ve proje tasarımının tamamlanmasıyla birlikte, vakit kaybetmeden yapımına başlandı.

Proje kapsamında, toz tutucu filtreler yüzde 80 oranında yenilendi ve ilk etapta Dry FGD (ıslak baca gazı arıtma) sistemi yüzde 100 oranında tamamlanarak hayata geçirildi. Bu çerçevede, Avrupa’daki uygulama örneklerine uygun olarak hareket edildi. Haziran 2020’de çevre mevzuatına uygunluk denetiminden onay alınarak kullanımına başlandı.

Görsel 3: Afşin Elbistan A Santrali Ünite 3

İkinci aşamada, daha büyük tesislerden oluşan Wet FGD (ıslak baca gazı arıtma) sistemi inşasına başlandı. Sistemin mühendislik çalışmaları Avrupa’da hazırlandıktan sonra, Mart 2020’de temeli atıldı ve pandemi koşullarına rağmen ara verilmeden ilerleyerek yüzde 65 oranında tamamlandı.

Sistemlerin, 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 100 oranında tamamlanması planlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.