30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Afrika Yenilenebilir Enerji Girişimi” Toplantısı Gerçekleştiriliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Afrika Yenilenebilir Enerji Girişimi’nin bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı Mısır, Kenya, Çad, Gine ve Namibya enerji bakanlarının katılımıyla Kahire’de devam ediyor.

Afrika Yenilenebilir Enerji Girişimi’nin bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı Mısır, Kenya, Çad, Gine ve Namibya enerji bakanlarının katılımıyla Kahire’de devam ediyor.

“300 megavata ulaşmayı hedefliyoruz”

Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Dr. Muhammed Şakir, girişimin 2020 yılına kadar 10 megavata kadar ek elektrik enerjisine ulaşmayı, 2030 yılına kadar da Afrika Kıtası’nın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye, yani 300 megavata ulaşmayı hedeflediklerini duyurdu.

Bakan Şakir, girişimin ilk toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Girişim, diğer ülkelerin enerji alanında karşılaştığı kısıtlamalardan kaçınılması için deneyim alışverişinde bulunmayı hedefliyor.” dedi.

“Mısır’ın elektrik ve enerji alanında 7 bin 500’den fazla Afrikalı mühendis ve teknisyene eğitim fırsatı sağladı.”

Bakan Şakir, Mısır’ın son dört yıldaki yeni ve yenilenebilir enerjilerden elektrik üretme konusundaki tecrübelerinin ele alındığını söyleyerek ülkenin kısa sürede büyük bir elektrik gücü elde ettiğine dikkat çekti. Bakan Şakir, Asvan’da geçen Nisan ayında bin 465 MW elektrik enerjisi sağlayan dünyanın en büyük güneş enerjisi istasyonunun inşa edildiğini kaydetti. Şakir, elektrik gücünün artırılması için 25 ülkeye Mısır’da eğitim verileceğini belirttiği açıklamasında Mısır’ın elektrik ve enerji alanında 7 bin 500’den fazla Afrikalı mühendis ve teknisyene eğitim fırsatı sağladığını vurguladı.

Bakan Muhammed Şakir, Afrika ülkeleri arasında kurulacak elektrik bağlantısı kapsamında önceliklerinin Mısır ve Libya hattındaki çalışmalar olduğunu söyledi. Ayrıca önümüzdeki ay da Sudan ile bağlantı hattının ilk aşamasının tamamlanacağı bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.