30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Afrika Kıtası’ndaki Elektrik Güvenliği Trimbox’a Emanet

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yurttaş Holding’in Türkiye’de ürettiği ve Dünya çapında yüzde 70 patentli olan Trimbox adlı aşırı gerilim sönümleyici cihaz Afrika Kıtası’ndaki elektrik kaynaklı zararları engelleyecek.

Dünya’da elektrik kalitesinin en düşük olduğu Afrika Kıtası bölgesi. Önceki yıllarda Afrika nüfusunun yalnız üçte biri başta elektrik enerjisi olmak üzere enerjiye ihtiyaç duyarken, şimdilerde kıtanın üçte ikisi düzenli elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Şehirlerde enerji talebinin artması sorunları da beraberinde getiriyor. Afrika ülkelerinin yüzde 35’inin çözüme kavuşturulamamış enerji sorunu var. En büyük problem ise elektrik kesintileri ve aşırı gerilim şeklinde ortaya çıkıyor. Güney Afrika Kamu İşletmeleri Bakanlığı, elektrik kesintilerinin ve elektrikte meydana gelen aşırı gerilimin ekonomiye zararının aylık 7 milyar doları bulduğunu bildirdi. Zararın sebebi ise kesintiler ve aşırı gerilim kaynaklı elektrik tesisatlarının yanması, elektrikle çalışan cihazların yanması, elektrik kaynaklı yangınlar ve sanayi üretiminde kullanılan makinelerin yanması oluşturuyor. Afrikalı yetkililer bu sorunları ortadan kaldırıp ortaya çıkan zararı engellemek uzun süredir çözüm arıyorlardı.

Afrikalı hükümet yetkilileri aradıkları çözümü sonunda Türkiye’de buldu ve aşırı gerilim sorunları Trimbox’a emanet etti.

Senegal Ticari Ateşesi Cheikh Diallo ve Mali Büyük Elçi’si Birahim Soumare ile Trimbox Ceo’su Evren Yurttaş ile bir araya gelerek iş birliği anlaşması yaptılar.

Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş: “Afrika Kıtası’nda maalesef elektrik kalitesi çok düşük olarak karşımıza çıkıyor. Elektrik kesintilerinin yoğun olmasından dolayı ve aşırı gerilim bölgede çok yaşanıyor buna bağlı olarak cihaz hasarları ve elektrik kaynaklı yangınlar ortaya çıkıyor. Elektrik kaynaklı yangınlar zaman kaybı, iş kaybı, büyük oranda mal ve hatta can kayıplarına sebep olabiliyor. Sayın Ateşe ve Sayın Büyükelçimiz konu ile ilgili gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimizde de bu konulara değindiler. Dünya’yı 5’e ayırarak oluşturduğumuz üretim ve ihracat stratejimizin, Türkiye dışındaki ilk üretim bölgesini de Afrika kıtasında gerçekleştirmek istiyoruz. Kendilerine Afrika’da güçlü yerleşik bir firma ile iş birliği yapabileceğimizi ilettik. Hem Sayın Ateşe, hem Sayın Mali Büyükelçisi konu ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler.” dedi.

Anlaşmadan sonra Mali Büyükelçisi fabrikayı ziyaret etti.

İşbirliği anlaşmasının ardından Mali Büyükelçisi Birahim Soumare Bursa’ya geldi. Soumare, Yurttaş Holding Trimbox fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Daha sonra ülkesine dönecek olan büyükelçi Hükümet ve Afrika’da ki üretim ortaklığı ile ilgili iş adamları ile görüşeceği öğrenildi.Önümüzdeki günlerde aşırı gerilim sönümleyici cihazların, Afrika’da da Türkiye’de ki gibi kullanımı zorunlu olması bekleniyor.

Evren Yurttaş Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.