Enerji Portalı
Haberler HES

Adıyaman’a Hidroelektrik Santrali

İSTANBUL (ENERJİ Portalı) – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, “Adıyaman’da 124 metre yüksekliğinde Koçali Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapacağız. 187 bin 80 dekar araziyi sulayacak barajla aynı zamanda yıllık 107 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz.” ifadesini kullandı.

Adıyaman’daki Çetintepe Barajı inşaatında incelemelerde bulunan Acu, burada yaptığı açıklamada, Adıyaman’a 124 metre yüksekliğinde Koçali Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapılacağını belirterek, “187 bin 80 dekar araziyi sulayacak barajla aynı zamanda yıllık 107 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz.” dedi.

Barajın aynı zamanda Adıyaman’ın 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Acu, “Adıyaman’a dev bir baraj daha kazandırıyoruz. Sulama maksatlı olarak inşa edilen 80,5 metre yüksekliğindeki Gömükan Barajı’ndan cazibeli olarak 72 bin 610 dekar zirai arazi sulanmasını sağlayacağız. Aynı zamanda olası kurak dönemlerde Çamgazi Barajı takviye edilecektir. Adıyaman’da 2003’ten bugüne kadar tamamlanan sulama tesisleriyle 111 bin 120 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı ve çiftçilere yıllık 44 milyon lira zirai gelir artışı sağlandı.” şeklinde konuştu.

Related posts

İmar Barışına 81 GES Başvuru Yaptı

İbrahim Kara

Leonardo Dicaprio’dan Yenilenebilir Enerjiye Dikkat Çeken Paylaşım

İbrahim Kara

Tesla’nın Kurucusu Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Sahin Akman

Enerji Devlerine Açılan “İklim Değişikliği” Davasında Karar

Sahin Akman

Gazze’deki Enerji Ablukası “Güneşle” Aşıldı

İbrahim Kara

Şebeke Erişimi Olmayan Duraklara Güneş Enerjili Aydınlatma

Sahin Akman

Yorum Bırakınız