30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Adana’da Enerji Üreten Entegre Kağıt Fabrikası Kurulacak

ADANA (Enerji Portalı) – Kıvanç Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kağıt Üretim Fabrikası Entegre Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Adana’da faaliyet gösteren Kıvanç Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Seyhan’nın Zeytinli mahallesinde kağıt üretimi yaparken bir yandan buhardan enerji üreten içerisinde atıksu arıtma sistemi de olan bir bütünleşmiş (entegre) kağıt üretim fabrikası kurmayı planlıyor.

Proje kapsamında; iki kağıt üretim makinesi ile 727.000 ton/yıl kağıt üretimi gerçekleştirmek için 45 MWt enerji santrali ve 35 MWt yedek doğal gaz kazanı ile kağıt üretim tesislerinde devreye alınacak birinci makinenin ihtiyacı olan buhar enerjisini sağlanacak ve ikinci kağıt üretim makinesinin devreye alındığı duruma göre projelendirilecek 15.000 m3/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi inşa edilecek.

Yılda 60.000 ton kapasiteye sahip tesiste orman ürünleri ve selülozdan kağıt üretilecek tesisin toplam kapasitesi 727.000 ton/yıl olacak. Yatırım iki etap halinde gerçekleştirilecektir. Birinci etapta yaklaşık 248.000 ton/yıl üretim kapasiteli birinci makine işletmeye alınacak. İkinci etapta ise yaklaşık 479.000 ton/yıl üretim kapasiteli ikinci makine devreye alınarak planlanan nihai kapasite olan 727.000 ton/yıl’a ulaşılacak.

80 MW’lık enerji üretim tesisi içerecek…

Proje kapsamında, birinci etapta kurulacak 248.000 ton/yıl üretim kapasiteli tesisin buhar ihtiyacının tamamını karşılamak üzere 45 MWt gücünde akışkan yataklı bir kömür kazanı kurulması planlanıyor. Enerji santrali içerisinde akışkan yataklı kömür kazanına yedek olarak yaklaşık 35 MWt gücünde doğal gaz kazanı kurulması planlanıyor. Yedek doğal gaz kazanı, akışkan yataklı kömür kazanında oluşacak arıza veya bakım durumlarında kullanılacak. Enerji santralinin toplam kurulu gücü 80 MWt (45 MWt Akışkan Yataklı Kömür Kazanı ve 35 MWt Yedek Doğalgaz Kazanı) olacak.

Proje kapsamında kurulacak atıksu arıtma tesisinin kapasitesi ise birinci etap için 5.000 m3/gün olarak planlanıyor. İkinci kağıt üretim makinasının devreye girmesiyle birlikte toplam kapasite 15.000 m3/gün olacak.

Entegre üretim tesisi projesinin toplam maliyetinin ise 700.000.000 TL olacağı öngörülüyor.

Söz konusu proje için yürütülen faaliyet kapsamında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince şirket tarafından 23.01.2020 tarihinde Zeytinli Mahallesi Taziye Evi’nde “Halkın Katılım Toplantısı” yapılacak.

Comments are closed here.