30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Adana’da 1 Milyar 425 Milyon Liralık Elektrik Yatırımı Yapılacak

ADANA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021-2025 dönemi içerisinde Adana’da yaklaşık 1 milyar 425 milyon liralık elektrik dağıtım şebekesi yatırımı planlandığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Adana Valiliğinde düzenlenen Enerji Koordinasyon Toplantısı‘nda, kentin elektrik dağıtım ve iletim konusunun da toplantıda görüşüldüğünü aktardı. Ardından Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Seyhan’da kurulu olan hidroelektrik santralimizi ziyaret edeceğiz. Burası 65 yaşında. Şu anda Türkiye’de çalışan en eski hidroelektrik santrali. İlk santrali burada kurmuşuz ve hala çalışıyor, bu mutluluk verici bir şey. Adana’da artan enerji talebini kesintisiz ve kaliteli bir şekilde karşılamak da bizim sorumluluğumuzda. Bunu gerek üretim tarafında üretim tesislerimiz, gerek ana iletim hatları işleten TEİAŞ, gerekse de şehir içerisinde elektrik dağıtımı yapan Toroslar EDAŞ üzerinden bu kesintisiz enerji hizmetini vermeye çalışıyoruz.”

7 katlık enerji nakil hattı çekiminde rasyonel, gerçekçi bir artış hedefliyoruz

Son yıllarda ani hava değişikliklerinin olduğunu belirten Dönmez, şöyle devam etti:

“Her ne kadar iklim değişikliği bizi, şebekelerimizi zorlasa da buna teknik, ekonomik çözümler getirmek de bizim görevimiz. Şirketlerimizden bu bölgede şebekenin yenilenmesi dahil, planlı bakımlara ağırlık vermesini, yetersiz güç veya iletken dağıtım hattı şebekesi olan yerlerde de süratle bu eksikliği tamamlaması noktasında bir mutabakata vardık. 2021-2025 dönemi içerisinde Adana’mızda yaklaşık 1 milyar 425 milyon liralık elektrik dağıtım şebekesi yatırımı planlandı.

Bu bir önceki 5 yıllık dönemle kıyasladığımızda, ki o zaman 1 milyar 97 milyon liralık yatırım yapılmıştı, neredeyse yüzde 40-50 civarında bir artışı reel anlamda ifade ediyor. Bu yapılacak yatırımın da önemli bir kısmını kırsal mahallelere ayırdık. Bu 1 milyar 425 milyon liralık yatırımın 855 milyon liralık kısmı merkez ilçelerimizdeki yatırımlara, şebekenin yenilenmesi, güç artışı dahil, diğer 570 milyon liralık kısmı da kırsala ayrıldı.”

Dönmez, bir önceki dönemle kıyaslandığında elektrik dağıtımında 7 kat enerji nakil hatlarında artış olacağını vurgulayarak, “2015-2020 dönemi ile 2021-2026 dönemi kıyasladığımızda 7 katlık enerji nakil hattı çekiminde rasyonel, gerçekçi bir artış hedefliyoruz. İnşallah en kısa süre içerisinde şehirlerimizde olduğu gibi kırsalda da artan bu talebi zamanında karşılamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.