30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Açık Deniz Rüzgar Enerjisinden 48 Ülke Faydalanabilir

ABD (Enerji Portalı) – Dünya Bankası’nın analiz ettiği 48 ülkede açık deniz rüzgâr kapasitesi için toplam 15,6 TW’lık teknik potansiyel bulunuyor.

Dünya Bankası’nın analiz ettiği 48 ülkede açık deniz rüzgâr kapasitesi için 5,5 terawatt (TW) ve yüzer rüzgâr kapasitesi için 10,1 TW olmak üzere toplam 15,6 TW’lık teknik potansiyel bulunuyor.

Bankanın son raporuna göre, yüzer rüzgâr türbini potansiyeli, sabit açık deniz rüzgâr teknolojisi potansiyelinin iki katı olarak gösteriliyor.

Analiz edilen 48 ülkede,
>> Deniz dibine sabitlenmiş rüzgâr türbinleri için 5,5 TW ve
>> Yüzer rüzgâr türbinleri için 10,1 TW olmak üzere,
>> Toplam 15,6 TW’lık teknik potansiyel bulunuyor.

50 metreden daha az su derinliğine sahip bölgeler sabit açık deniz rüzgâr teknolojisine uygun olarak değerlendirilirken, yüzer rüzgâr türbini potansiyeline sahip bölgelerin su derinliği ise 50-1000 metre olarak belirlendi.

Sadece kıyıdan 200 kilometreye kadar olan bölgelerin dahil edildiği araştırmada tüm derinlikler, Okyanusların Genel Batimetrik Haritaları’ndan (GEBCO) elde edildi.

Çevresel ve sosyal kısıtlamalar

Dünya Bankası’na göre, bir ülkenin veya bölgenin açık deniz rüzgâr potansiyelini analiz etmede izlenen;

  • çevresel,
  • sosyal,
  • teknik ve
  • ekonomik kısıtlamalar

gibi konular değerlendirmeyi daha da detaylı hale getiriyor.

Teknik potansiyelin gerçek kullanımını etkileyen tüm parametreler göz önüne alındığında, bu potansiyelin sadece bir kısmının hayata geçirilebileceğini ifade eden Yetkililere göre şu ifadeler yer alıyor:

“Yatırımcıların kurulum onayı alabilecekleri fiziksel alanlar; biyolojik çeşitlilik, koruma altındaki habitatlar ve insan da dâhil olmak üzere çevresel ve sosyal kısıtlamalar gibi çok sayıda faktöre tabi.”

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.