30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

AB’nin Tek Uranyum Üreticisi Finlandiya Olacak

FİNLANDİYA (Enerji Portalı) – Finlandiya, çıkan son karar ile AB’nin tek uranyum üreticisi olacak. Uranyum üretimini de Terrafame şirketi üstlenecek.

Finlandiya Hükümeti, %70 devlete ait bir şirket olan Terrafame’ye uranyum geri kazanımı ve rafineri izni verdi. Çek Cumhuriyeti ve Romanya faaliyetlerini durdurduklarından bu karar Finlandiya’yı AB’nin tek uranyum üreticisi yapacak. 

Terrafame ana faaliyetleri nikel ve çinko madenciliği ile ilgilidir, uranyum ise metal madenciliği sürecinin bir yan ürünüdür.

Gelecekte şirket, uranyumu nükleer santraller için yakıt olarak kullanılan ihraç edilebilir sarı pasta haline getirmeyi planlıyor.

sarı pasta uranyum ile ilgili görsel sonucu
Resim: Uranyum Dönüştürme Süreçleri

5 Şubat’ta teslim edilen izin, Terrafame’in her yıl 250 tona kadar uranyum üretmesine izin veriyor. Ancak şirket gerçek çıktının muhtemelen biraz daha az olduğunu tahmin ediyor. 

Finlandiya’nın iki nükleer santrali yerel toparlanma ve rafineri hizmetlerinden yararlanamayacak. Burada amaç Kuzey Amerika’ya veya Avrupa’daki diğer ülkelere sarı pasta ihraç etmek olduğu bildirildi.

Yine de ihracat yapabilmek için Terrafame, ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu Euratom’dan da yeşil ışığa ihtiyaç duyuyor.

Uranyum tesisinin karar süreci:

Her zaman olduğu gibi, nükleer enerji ve uranyum söz konusu olduğunda, zaman dilimleri uzundur ve Terrafame hala olası engellerle karşı karşıya olduğu biliniyor. Doğu Finlandiya’daki tesisleri 2012’den beri hazır bulunuyor. Ancak gerçek uranyum geri kazanım tesisi ve organizasyonunun tamamlanması yaklaşık bir yıl sürecek.

Terrafame kimyasalları ve çevre izinlerini almış olmasına rağmen, hükümetin kararı Finlandiya Yüksek İdare Mahkemesi’nde temyiz edilebilir. İznin yasal yetkisi olması iki yıla kadar sürebilir.

Tüm süreç birkaç yıl sürebilir, 2022 başından önce nihai bir karara varılması beklenmiyor. 

Kaynak: Euractiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir