30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB’nin Doğalgaz Çıkmazı: Ucuz Rus Gazının Tek Bağımlısı Almanya Değil

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa’da bir çok ülke devam eden jeopolitik gerginliklere rağmen, enerji ithalatının büyük bir kısmını hala Rusya’dan tedarik ediyor.

NATO Zirvesi’ne katılmak için çarşamba günü Brüksel’e gelen ABD Başkanı Donal Trump, Rus gazına bağımlılığı yüzünden Almanya’yı ağır bir dille eleştirmişti.

Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı toplantıda, “Almanya Rusya’nın bir esiri. Bu çok uygunsuz.” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Birliği, Moskova’nın 2014 yılında Ukrayna’daki eylemleri üzerine Rusya’ya yaptırım uyguladı ve Birleşik Krallık’ta eski Rus casusu Sergei Skripal’ın zehirlenmesiyle bağlantısını kınadı. Ancak düşmanlık, enerji söz konusu olduğunda sona eriyor çünkü Avrupalı liderler, Rusya’nın gaz musluklarını kapatması halinde milyonlarca evin ısınmayacağının farkındalar.

– Almanya gazının üçte birini Rusya’dan alıyor

Avrupa Komisyonuna göre, Avrupa Birliği doğal gazının yüzde 69’unu ithal ediyor. Mevcut en yeni veriler, ithal edilen gazın yüzde 37’sinin Rusya’dan, yüzde 33’ünün Norveç’ten ve yüzde 11’inin Cezayir’den geldiğini gösteriyor.

Resmi hükümet verilerine göre, Almanya doğal gazının yaklaşık yüzde 94’ünü ithal ediyor. Ülkeye, resmi verilerin mevcut olduğu en son yıl olan 2015’te ithal ettiği doğalgazın yüzde 35’i Rusya’dan, yüzde 34’ü Norveç’ten yüzde % 29’u Hollanda’dan geldi.

Avrupa Birliği, Ukrayna’daki krizin ardından Rus gazına olan bağımlılığını azaltacağını açıklasa da son 2 yılda Rusya’nın Avrupa’ya ihracatı rekor seviyelere yükseldi.

– Ucuz ama riskli enerji kaynağı

Önemli bir faktör Rus gazının fiyatıdır. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) da dahil olmak üzere alternatif tedariklerden daha ucuzdur.

Amerikalı üreticiler Avrupa’ya daha fazla doğal gaz ihraç etmeye çalışıyorlar, ancak çoğunlukla Rusya’yla rekabet edebilecek fiyatlar sunamıyorlardı.

Bazı AB ülkeleri, özellikle de Rusya’ya en yakın olanlar, gazları için Moskova’ya neredeyse tamamen bağımlı. Dahası, Rusya’nın doğal gazının büyük kısmı, riskli bir yol olan Ukrayna üzerinden pompalanıyor.

– Rusya’nın da Avrupa’ya ihtiyacı var

Rusya geçmişte Ukrayna’ya gaz tedarikini kesti. Avrupa, bundan dolayı Rusya’nın tekrar enerjiyi gelecekte bir silah olarak tekrar kullanabileceğinden endişe ediyor. Fakat Moskova’nın da gaz işinden gelir elde etmesi gerekiyor.

Planlanan boru hattının AB’nin Rusya’da doğal gaz ithalatını artırması bekleniyor.

Yine de Avrupa Birliği kendisini Rus gazından kurtarmak için bazı adımlar attı. Polonya ve Litvanya’da LNG ithalat terminallerine yatırım yaparak diğer tedarikçilerin kullanımına olanak sağladı.

Avrupa ayrıca, ülkeler arasında daha iyi boru hattı bağlantıları kurdu, bu yüzden fiyatları rekabetçi tutmayı başardı. Ancak, Avrupa’nın önümüzdeki on yıllar boyunca Rus gazına bağlı kalması muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.