Günümüzde enerji ihtiyacının sürekli artması ve enerji üretiminde yaygın olarak tercih edilen kömür, petrol, gaz gibi fosil yakıt rezervlerinin de giderek azalması nedeniyle insanoğlu farklı enerji kaynakları bulma ve geliştirme yoluna  gitmektedir. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine de neden olan bu tür yakıtların yerine, yenilenebilir  enerji kaynaklarından ilk akla gelen sonsuz potansiyele ve maliyet avantajlarına sahip rüzgar enerjisidir.

Firmamız ABK Enerji son dönemlerde temiz enerji üretime duyulan ihtiyacın artmasıyla ülkemizin verimli kaynakları arasında yer alan rüzgâr enerjisi sektörüne giriş yapmıştır.

2000 yılından beri Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan ölçümler sonucunda, Aydın ili Söke ilçesinde yer alan 30 MW kurulu gücündeki Söke-Çatalbük RES projesi onaylanmış olup, santralimiz 2012 Ocak ayında devreye alınarak, enerji üretime geçmiş bulunmaktadır.

ABK Enerji’nin 25 MW’lık 1 Kasım başvurusu da 15 Şubat 2011’de yapılan ihaleyle onaylanmış bulunmaktadır. İşlerin tamamlanmasının ardından, santralin 2018 devreye alınması öngörülmektedir.

ABK Enerji Adres:  Orta mah. Topkapı Maltepe cad. Tek Merkez AVM No:4 K:3 No:191/1 Bayrampaşa/İstanbul
ABK Enerji Telefon: 0216 4768810
ABK Enerji Faks: 0216 4748802
ABK Enerji Web Adresi:  abkenerji.com.tr
ABK Enerji e-mail: info@abkenerji.com.tr