30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD’nin İran Yaptırımları Hindistan’ın Başını Ağrıtacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Washington’un İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında bu ülkeden petrol ithalatının kesilmesi talebi, Hindistan için büyük bir baş ağrısı olacak.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına uymak, dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı ve Çin’den sonra İran’ın ham petrolünün ikinci en büyük alıcısı olan Hindistan’ı daha yüksek fiyatlarla yeni bir ham petrol kaynağı bulmaya zorlayacak.

Küresel olarak yükselen petrol fiyatları ve gelişmekte olan piyasalar arasında zayıflayan bir ulusal para birimi, Hindistan’ın başını ağrıtacak.

Üst düzey Hindistan yetkilileri, İran’a yönelik yaptırımları görüşmek için ABD’den gelen heyetle Delhi’de yaptıkları toplantıda, İran’dan petrol alımlarını düşürmek için kendilerine süre verilmesini istedi.

Bazı Hindistan yetkilileri, özellikle artan petrol fiyatları ve zayıflayan ulusal para nedeniyle İran’dan petrol ithalatının bir anda tamamen kesilmesinin imkansız olacağını söylediler.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, zirvede yaptığı konuşmada, “Uygun olan yerlerde yaptırımlara uymak için süre taleplerini ele alacağız, ancak her ülkeden İran’dan ham petrol alımlarını sıfırlamaları veya yaptırımlara uymaları yönünde bir beklentimiz var.” dedi.

Hindistan enerji ihtiyacının yüzde 70’ini ithal ediyor. Hint Rupisi, bu hafta yükselen faiz oranları ve ticaret savaşları nedeniyle dolar karşısında rekor düşüş yaşadı. Bu, büyük bir ucuz ham petrol kaynağının ortadan kaldırılmasıyla birleştiğinde, Hindistan’ın enflasyonu ve ekonomik büyümesi üzerinde önemli etkileri olabilir.

Hintli bir yetkili, yerel ekonomi gazetesi The Economic Times’a yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın tüketim ihtiyaçları için petrol ithalatına büyük ölçüde bağımlı ve petrolün yüzde 83’ünü dış kaynaklardan geliyor. Hindistan, İran’dan ham petrol ithalatını tamamen kesmeyecek, bunu yapmak imkansız.” ifadelerini kullandı.

İran ham petrolü

İran, ticaret ortaklarına tutunma girişiminde bulunarak, rakiplerinden herhangi birinden çok daha ucuz petrol sağlamanın yanı sıra genişletilmiş kredi koşulları ve pratik olarak ücretsiz gönderim sağlıyor. Hindistan’a olan yakınlığı da nakliye maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Dahası, pek çok Hintli rafineri, İran petrolünü işlemek üzere yapılandırılmıştır. Bu, diğer tedarikçilere kolaylıkla geçemeyecekleri anlamına geliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 4 Kasım’da bir son tarih belirledi ve geçici feragat etme olasılığı önerilmesine rağmen, hala uymayanlara ikincil yaptırımlar uygulamak niyetinde.

Bu nedenle Delhi, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için diğer üreticilere yönelmeye zorlanacak. Washington, ABD petrolü ile arz kaybının yerini almayı teklif etti, ancak bu gönderiler yakındaki İran’dan daha pahalı olacak.

Yeni ortaklar bulmak

Hindistan’ın Ağustos ayı petrol ithalatı, birincil tanker varış verilerine göre, önceki aya göre yüzde 32 düşüşle günlük 523 bibn varile geriledi. Yine de bu, geçen yılın aynı ayından yüzde 56 daha yüksek çünkü Tahran yaptırımların duyurulmasından bu yana büyük ölçüde dramatik indirimler sağladı.

İran petrolünün yerini almanın diğer muhtemel seçenekleri arasında Suudi Arabistan ve Irak bulunuyor. ABD’ye gelince, Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) verileri, ABD’nin Hindistan’a yaptığı ihracatın Haziran ayında 413.000 bp’lik rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.