30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD’nin Güneş Enerjisi Kapasitesi Yüzde 33 Büyüyecek

ABD (Enerji Portalı) – Yayınlanan bir rapora göre, koronavirüs (COVID-19) küresel salgınına rağmen ABD’nin yeni güneş enerjisi kapasitesi 2020’de %33 büyüyecek.

Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre kamu hizmetlerinin karbon içermeyen enerjiye olan istemindeki artışın, ev ve işyerlerinin Koronavirüs küresel salgını nedeniyle güneş enerjisi çatı sistemi siparişlerindeki dramatik düşüşten daha ağır basması nedeniyle ABD’nin güneş enerjisi tesisleri bu yıl üçte bir oranında artacak.

ABD Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği ve enerji konularında araştırmalar yapan Wood Mackenzie firmasının raporuna göre, güneş enerjisi endüstrisi bu yıl 3 milyondan fazla eve güç sağlamaya yetecek 18 GW elektrik üretebilir tesisler kuracak. Söz konusu durum, salgının inşaat gecikmelerine, tüketici isteminin zayıflamasına ve finansmana erişimi zorlaştırmasına yol açmadan önce grubun yaptığı öngörüden %9 oranında daha az.

Ne var ki rapor, 14,4 cigavata karşılık gelen yeni kapasite kurulumuyla *geniş ölçekli güneş enerjisi sektörünün 2020 yılında rekor kırma yolunda ilerlediğini belirtiyor. Devletin yenilenebilir enerji hedefleri ve güneş enerjisinin düşük maliyeti sektördeki güçlü istemi destekliyor.

Bununla birlikte, sektörün orta ve uzun dönemde büyümesine yönelik riskler;
>> Piyasaların zayıflığı nedeniyle artan sermaye maliyetlerini,
finansal sıkıntı yaşayan ticari ve
>> Endüstriyel müşterilerin istemindeki gerilemeyi ve kamu alımı planlarındaki gecikmeleri içermektedir.

Zorunlu evde-kal uygulamaları nedeniyle…

**Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği küresel salgının neden olduğu “hatırı sayılır belirsizliğe” gönderme yaparak önümüzdeki beş yıllık dönemi kapsayan güneş enerjisi kurulum görünümünü yaklaşık %3 oranında azaltmayla 113 cigavata düşürdü.

Güneş enerjisi, ilk çeyrekte doğal gaz ve rüzgâr enerjisinin önünde yer alarak ABD’nin yeni kapasite eklemelerinin %40’ını oluşturdu.

Konut ve ticari işletmeler için daha küçük olan pazar, yeni inşaatları ve satışları yavaşlatan zorunlu evde-kal uygulamaları nedeniyle küresel salgından güçlü bir biçimde etkilendi.

Raporda, evlere güneş enerjisi sistemleri kurulumunun
>> Bu yıl %25 oranında gerilemesinin
>> Gelecek yıl ise %26 oranında artışla toparlanmasının
beklendiği dile getiriliyor.

Sektörün salgından önce öngörülen kurulum düzeylerine ulaşması birkaç yıl alacak.

Rapor, sektörün işletmeler için çatı sistemlerini içeren alt bölümündeki kurulumların bu yıl %38 oranında düşeceği öngörüsünü de ekliyor. 

*Geniş ölçekli güneş enerjisi sektörü:
Güneş enerjisi paneli çiftlikleri ya da güneş enerjisi paneli parklarıyla ulusal elektrik üretim şebekesini besleyecek kadar yüksek elektrik üretim kapasitesine sahip üretim birimlerini ifade etmektedir.

**Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği:
Solar Energy Industries Association-SEIA, ABD’de güneş enerjisi sektörünün meslek birliği örgütü olup 1974 yılında kurulmuştur. Birliğin merkez ofisi federal başkent Washington’dadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.