30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD’nin En Eski Nükleer Santrali Kapandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’deki en eski nükleer santral Oyster Creek resmen kapatıldı ve yaklaşık 50 yıllık operasyon sona erdi.

Oyster Creek ilk olarak 1 Aralık 1969’da New Jersey sahilinde açıldı. Geçtiğimiz 49 yılda, elektrik santrali 636 megavat elektrik üretti.

Düşük elektrik fiyatları ile birlikte yüksek işletme ve bakım maliyetleri bir araya geldiğinde, ABD’deki Oyster Creek gibi nükleer santraller kâr getirmez hale geldi.

Son 5 yılda ABD’de 6 nükleer santral kapandı ve gelecek 10 yıl içerisinde bir düzinenin daha kapanması planlanıyor. Bunlardan doğacak kapatmak için ek nükleer santraller de inşa edilmiyor. Nükleer santraller, en büyük elektrik şebekelerinden ancak bunların hepsi için pratik olmayan yüksek inşaat maliyetlerine sahip.

Bu nükleer endüstrisi için kötü bir haber, ama aynı zamanda çevre için kötü haber. Bu kapalı nükleer santraller büyük ölçüde doğal gaz santralleri tarafından değiştirildi ve geçen yıl yapılan araştırmalar, bu tesislerin kapatılmasının ülkenin temiz enerji hedeflerini tam 10 yıl öncesine kadar getirebileceğini tespit etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.