30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB’den sıvılaştırılmış doğalgaz altyapısı için Güney Kıbrıs’a 101 milyon Euro ön onay

Bakanlar Kurulu’nun toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotrypis, Güney Kıbrıs’ın sıvılaştırılmış doğalgaz ithali altyapısı başvuruları için Avrupa Komisyonu’ndan 101 milyon Euro boyutunda finansman için ön onay aldığını ve bunun tüm alt yapı maliyetinin yaklaşık %40’na denk geldiğini açıkladı.

“Ulaştırma Bakanı ile birlikte “Avrupa’ya Bağlayan” Mekanizması altında sıvılaştırılmış doğal gaz ithali için gerekli altyapı finansmanı için ortak bir öneride bulunduk. Bir hafta önce başvurumuza gerçekten de bir ön onay verildiği konusunda bilgilendirildik – ama sizin de doğru söylediğiniz gibi tüm listedeki projeler gibi bu da üye devletlerin onay şartına bağlı – ve doğal gaz ihalesi altyapısıyla ilgili bu ön onay 101 milyon avro değerinde ve tüm çalışmaların %40 karşılayacak. Liman tesisleri için başvurumuzu reddettiler ama meslektaşlarımıza bu projeyi ilerletmek amacıyla başka kaynak bulacağımızı söyledik. Bu 101 milyon avro elektrik üretimi için sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı yönünde kararlı bir adımdır, çünkü hatırlayacağınız gibi bundan önceki başarısız işlemlerden sonra az miktardaki doğal gaz talebimize kıyasla altyapı maliyeti çok yüksek olması sonucu fiyatlar da kabul edilemeyecek düzeyde yükselmişti. Şimdi “Kamu Doğal Gaz Şirketinin” başlattığı işlemlerle ve danışmanların işe alım sürecinde ve Avrupa Komisyonu finansmanıyla bu defa bunu başaracağımızı umuyoruz”.

Bu arada Lakkotrypis’in çarşamba günü Güney Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurumu ve Kamu Doğalgaz Şirketi (KDGŞ) ile doğalgaz ihracatı konusu ve KDGŞ tarafından 2018 yılı için açılan iki ihaleyi görüşmesi bekleniyor.

Bakan şöyle devam etti:

“Avrupa Komisyonu şimdi yaklaşık 35 milyon avro için bir ön onay verdi. Bu da, bu borunun Avrupa için stratejik önemini gösteren çok önemli bir miktardır. Çok defa söylediğim gibi EastMed ile araştırma aşamasında bulunuyoruz. Devlet olarak tüm seçenekleri görmek istediğimiz bir anda Komisyon tarafından alınan bu karar bu projeyi detaylı bir biçimde incelememiz konusunda çok önemli”.

Güney Kıbrıs, Ürdün ve Yunanistan arasında üçlü toplantı çerçevesinde enerji konusunda imzalanan anlaşmaya ilgili olarak Bakan “Bunun yenilenebilir enerji kaynakları ve üç ülke arasında uzmanlık alanında değiştokuş ve bu alanın ilerletilmesiyle ilgili” olduğunu söyledi.

Bakan, “Hidrokarbon konusunu ve bazı fikirleri gerek Yunanistan gerekse Ürdünlü meslektaşlarımızla da tartıştık ve bunları ya Atina ya da Amman’da daha detaylı bir şekilde çalışma konusunda anlaşmaya vardık” dedi. kibrispostasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir