30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB’den enerji hamlesi

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Batı ile Rusya arasındaki Ukrayna geriliminin bir cephesi de enerji. AB, Rusya’ya alternatif doğalgaz tedariki arayışını hızlandırarak, daha yüksek fiyatlardan spot piyasaya yöneldi.

Rusya ile Batı arasında Ukrayna kaynaklı kavga tırmanmaya devam ederken, Rusya’nın Avrupa enerji piyasasında ciddi kan kaybı yaşamaya başladığı ortaya çıktı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya dışı tedarikçilerden bin metreküp doğalgaz için bin doların üzerinde ödemeyi göze alarak Rusya’nın “enerji silahı” olarak adlandırılan doğalgazını 400 dolardan dahi almayı tercih etmedikleri ortaya çıktı.

AB ROTA DEĞİŞTİRDİ

Kremlin ile Avrupa Birliği arasında oynanan enerji satrancı, son bir ayda belirgin hal aldı. Rusya’da iş çevrelerine hitap eden Kommersant gazetesinin araştırmasına göre AB ülkeleri, doğalgazı ocak ayında Rus Gazprom şirketinin boru hattı yerine dünyadaki spot enerji piyasasından temin etmeye yöneldi. Yayınlanan istatistiğe göre AB ülkeleri ocak ayı boyunca günlük tüketiminin 334 milyon metreküpünü sıvılaştırılmış doğalgazdan (LNG) karşıladı. Rusya’dan satın alınan doğalgaz ise yine günlük hesaba göre 233 milyon metreküp seviyelerinde kaldı. Daha bir yıl önce özellikle Almanya  doğalgaz ihtiyacının aslan payını Rusya’dan temin ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.