30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD’den Gerilimi Arttıracak Hareket!

AMERİKA (Enerji Portalı) ABD’den tansiyonu yükseltecek bir hamle geldi. New York Times gazetesi, ABD’nin Girit Adası’ndaki ortak üsse büyük bir savaş gemisi göndereceğini kaleme aldı.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de karşılıklı NAVTEX ilanlarıyla başlayan gerilim, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in arabuluculuk girişimleriyle son dönemde azalırken, ABD’den bölgede tansiyonu yükseltecek yeni bir hamle geldi. Amerikan New York Times gazetesi, ABD’nin Yunanistan ile Girit adasındaki ortak üsse büyük bir savaş gemisi göndereceğini kaleme aldı.

Üst düzey bir Amerikalı diplomatı kaynak gösteren haberde, “Hershel ‘Woody’ Williams” adlı geminin, Türkiye’den 600 mil uzakta, Girit adasının kuzeybatı sahilindeki Suda Körfezi’nde konuşlandırılacağı belirtildi.

Öte yandan haberde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Salı günü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesinde Türkiye ile anlaşmazlık ve sorunun nasıl çözüleceği konusunun temel gündem olduğu ve ikilinin Suda Körfezi’ne ziyaret düzenlediği belirtildi.

Pompeo, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi

“NATO müttefikleri Yunanistan ile Türkiye arasında diyaloğu destekliyor ve bu sorunların tartışılmasına bir an önce başlanmasını teşvik ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.