30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“ABD’deki RES ve GES’ler Kömür Santrallerinden Daha Ucuz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – “Energy Innovation and Vibrant Clean Energy” raporunda, yeni rüzgar ve güneşin şu anda mevcut ABD kömür santrallerinin% 74’ünden daha ucuz olduğu görülüyor.

Amerika merkezli bir araştırmaya göre ülkede; güneş ve rüzgâr enerjisi kapsamında yeni projeler hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan para, hâlihazırda faal olan kömür santrallerinden %74’ünün işletilmesi için harcanan meblağdan daha az. Aynı çalışmada söz konusu oranın, 2025 yılına kadar kömür santrallerinin %86’sını kapsayacağı ifade ediliyor.

ABD menşeili enerji ve çevre politikaları şirketi “Energy Innovation and Vibrant Clean Energy”, ABD’nin kömür maliyetini sorgulama sürecine girdiğini belirtiyor. Şirket, kömür maliyetlerinin temiz enerji alternatiflerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Çalışma kapsamında; kömür santralinin bulunduğu bölge çevresindeki 55 km’lik alanda yer alan rüzgâr ve güneş enerjisi kaynaklarının en düşük seviyelendirilmiş enerji maliyeti (Lowest Levelized Cost of Energy – LCOE) ile ilgili santralin sınırsal enerji maliyeti (Marginal Cost of Energy – MCOE) karşılaştırılıyor. Araştırmacılar; kömür, rüzgar ve güneş kaynaklı enerjinin çoğunun nakil yoluyla yükleme merkezlerine geldiği varsayımından hareket ederek, kullanılan yöntemin oldukça ölçülü olduğuna dikkat çekiliyor.

2018 coal operating costs wind and solar
Şekil 1: 2018 Yılında Kömür Enerjisi Santralleri ile Yenilenebilir Enerji Santralleri Maliyetleri

Araştırmaya göre 2018 yılında, 211 GW enerji üreten kömür santralleri (toplam sayının %74’ü), aynı oranda enerjiyi daha ucuza üretebilecek rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinin baskısı altında bulunuyor. Energy Innovation, rüzgâr ve güneş enerjisi maliyetlerinin hızlı bir düşüş ve kömür enerji üretim maliyetlerinin ise artış göstereceği düşüncesinde. 2025 yılına dair senaryoda ise ortaya konulan sonuçlar şu şekilde ifade ediliyor:

2025 coal operating costs wind and solar
Şekil 2: 2025 Yılında Kömür Enerjisi Santralleri İle Yenilenebilir Enerji Santralleri Maliyetleri

Araştırma ABD için kömür enerjisi hikayesinin sonuna gelindiğinin altını çizerek, kömürün gitgide ekonomik bir tercih olmaktan çıktığını belirtiyor.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.