30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD, Türkiye’ye Yönelik Yaptırım Planını Açıkladı

ABD (Enerji Portalı) – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzalayarak kamuoyu ile paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından “Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Eylemlerine Dair Açıklama” adlı bir açıklama paylaştı. Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren başkanlı kararnamesini imzalayacağı konusunda şöyle dedi:

“Yakında, Türkiye hükümetinde şu anda ve geçmişte görev yapan yetkililere ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarı bozan eylemlerine katkıda bulunan kişilere yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi çıkaracağım.”

Bu açıklamasından kısa bir süre sonra Başkanlık Kararnamesi ABD Hazine Bakanlığı’nın sitesinde yayımlandı.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlara tabi olan üç kişinin, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu açıkladı. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı da yaptırım listesine alındı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu bakanlık ve yetkililerin belirlenmesi, Türk hükümetinin bölgenin barışı, güvenliğini ve istikrarını daha da bozan eylemlerinin bir sonucudur. Gerektiği takdirde, Türkiye hükümeti yetkililerine ve birimlerine ilave yaptırımlar uygulamaya hazırız.” denildi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.