30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD: Suriye’deki Petrol Bölgelerinin Denetimini Sürdüreceğiz

SURİYE (Enerji Portalı) – IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyonun ardından Pentagon’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda ABD Savunma Bakanı, Suriye’deki petrol bölgelerinin denetimini sağlamayı sürdüreceklerini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Milley yaptıkları ortak basın toplantısında terör örgütü IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonunu değerlendirdi. ABD Genelkurmay Başkanı Mike Milley operasyonun sadece ABD kuvvetleri tarafından düzenlendiğinin altını çizdi. Operasyonda canlı yakalanan iki kişinin de gözaltında olduğunu belirtti.

Esper, Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyona rağmen Suriye’de durumun hala karmaşık olmaya devam ettiğini ifade etti.

Bakan Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda düzenlediği askeri operasyonu, “Türkiye bölgede istikrarsızlığa yol açan yersiz operasyonunun sonuçlarının sorumluluğunu taşımayı sürdürüyor.” ifadeleriyle gündeme getirdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley, Suriye Demokratik Güçleri ile irtibatta olmaya devam edeceklerini ve petrol bölgelerinin denetimini sağlamayı sürdüreceklerini belirterek:

“ABD askerleri IŞİD’i bu hayati kaynaklardan mahrum bırakmak amacıyla bu stratejik bölgede pozisyon almaya devam edecek ve orada bulunan askerlerimizin güvenliğini tehdit eden her gruba karşı da ezici bir askeri güçle karşılık verecektir.” dedi.

Esper, Deyrizor’daki petrol sahalarının Suriye Demokratik Güçleri için de bir para kaynağı olacağını belirtti.

Esper’in açıklamalarını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Rusya ise Suriye petrol sahalarının Suriye devletinin kontrolünde olması gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: ParsToday.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.