30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


”ABD Küresel Ticaret Kurallarını İhlal Etti”

İSVİÇRE (Enerji Portalı) Ticaret Örgütü (WTO), ABD’nin Çin tarifelerine ilişkin bir bildiri yayınladı. Bildiride ABD’nin Çin’e uyguladığı ek gümrük vergilerinin küresel ticaret kurallarına aykırı olduğunu belirtti. Bu karar Washington’u kızdırdı.

Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin mallarına uyguladığı tarifelerin uluslararası kuralları ihlal ettiğine dikkat çekti. ABD iki yıl önce 200 milyar dolardan fazla Çin malına gümrük vergileri getirdi. Trump yönetimi, Çin fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığını ve ABD şirketlerini Çin pazarına erişim için teknoloji transferine zorladığını iddia ediyorlar.

‘WTO TAMAMEN YETERSİZ’

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, karara yanıt olarak şunları söyledi: “Panelin raporu, Trump yönetiminin dört yıldır DTÖ’nün Çin’in zararlı teknolojik uygulamalarını durdurmak için yeterli olmadığını söylediğini doğruluyor.” Bakanlık, Pekin’in çok taraflı ticaret sistemini desteklediğini, WTO kurallarına ve kararlarına saygı duyduğunu ve Washington’un da aynısını yapacağını umduğunu duyurdu.S

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.