30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD, Güneş Enerjisini Kullanarak Kirli Suyu Arıtacak

ABD (Enerji Portalı) – ABD Ordusu ve Rochester Üniversitesi’nden ortak bir araştırmacı ekibi, su arıtmada güneş panellerini kullandıkları bir çalışma yapıyor.

Musluğumuzdan akan temiz suya birçok ülkenin hasret olduğunun farkında olmayabiliriz. Fakat suyun eksikliğinin yanında bazı ülkelerdeki suyun kirinden arındırılması gerekiyor. Bunun için bir çok çalışma yapıldı.

ABD Ordusu ve Rochester Üniversitesi‘nden ortak bir araştırmacı ekibi, konuyu incelemek için güçlerini birleştirdi ve suyu arıtmak için güneş enerjisi kullanan bir “süper esneklik” yerçekimi önleyici alüminyum panel oluşturdu.

Ekibin yeni teknolojisi, yivli ultra siyah bir yüzey oluşturan ultra kısa femtosaniye lazer darbeleri ile işlenmiş normal bir alüminyum panel kullanıyor. Bu, malzemeyi ” süper fitilleme ” adı verilen son derece emici hale getirir. Su rezervuarından panel boyunca yukarı doğru su çekerek yer çekimine karşı yol alıyor.

Su krizini ele almanın basit, dayanıklı ve ucuz yolu…

ABD Ordusu Suyu Arıtan Anti-Gravity Güneş Paneli Cihazı Üzerinde Çalışıyor

Panelin ziftli siyah malzemesi sayesinde güneşten daha fazla enerji emiyor ve suyu ısıtmak için çoğunu tutabiliyor. Böylece buharlaşma işlemi sudan kirletici maddelerden uzaklaştırıyor.

Rochester Üniversitesi optik profesörü Profesör Chunlei Guo“Bu üç şey birlikte teknolojinin yüzde 100 verimlilikte ideal bir cihazdan daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, küresel su krizini ele almanın basit, dayanıklı ve ucuz bir yoludur.” açıklamasında bulundu.

Sistem boya, idrar, ağır metaller, deterjanlar ve gliserin gibi kirleticileri içmek için güvenli bir seviyeye indirebilir. Ayrıca, cihazın temizlenmesi kolay bir şekilde halledilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.