30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

ABD, Füzyon Enerjisi İçin 50 Milyon Dolarlık Fon Açıkladı

ABD (Enerji Portalı) – ABD, füzyon araştırması olarak Güneş’e güç veren süreci kopyalamayı hedefliyor. Ayrıca ABD, bu program için 50 milyon dolar destek sağlayacak.

ABD Hükümetinin pratik bir enerji kaynağı olarak füzyonun gelişmesi için umut verici bir yolu temsil ettiği küresel tokamakların kullanımına odaklanıyor. Ayrıca ABD Enerji Bakanlığı (DOE), füzyon enerjisi araştırma ve geliştirme programları için 50 milyon $ (38 milyon £) kaynak sağladığını açıkladı.

Füzyon araştırması, Dünya’da yeni bir büyük ölçekli temiz enerji kaynağı için Güneş’e güç veren süreci kopyalamayı amaçlıyor.

Girişim, ABD’li bilim adamlarının ABD, İngiltere ve diğer ülkelerdeki mevcut füzyon tesislerinde, ülke ile mevcut ikili anlaşmaları olan araştırmaları destekleyecek.

Ayrıca önümüzdeki Mayıs ayında faaliyete geçecek olan DOE Princeton Plazma Fizik Laboratuvarı (PPPL) Ulusal Küresel Tokamak Deney Yükseltmesi’nde (NSTX-U) araştırma için destek sağlayacak.

ABD’li bilim adamları projeye liderlik edecek!

Araştırmanın amaçlarından biri, Fransa’da yapım aşamasında olan büyük uluslararası füzyon tesisi ITER’deki operasyonlara hazırlanmak olduğu biliniyor.

Bilim Sekreteri Paul Dabbar konu ile ilgili şunları söyledi:

“Küresel tokamaklar, potansiyel performans avantajlarına ek olarak, ITER’de plazma operasyonunu yakmadan önce temel fizik problemlerini araştırmak için mükemmel araştırma araçları olarak hizmet edebilir. Bu girişim, dünya için uygun maliyetli füzyon enerjisi hedefine doğru ilerlerken Amerikalı bilim adamlarının liderlik rolünü üstlenmesine yardımcı olacak.”

Kaynak: Energy Live News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir