30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji

ABD, Enerji Maddeleri Alımında Irak’ın Muafiyetini Uzattı

BAĞDAT (Enerji Portalı) – ABD, İran’dan doğal gaz dâhil enerji maddeleri alımına ilişkin olarak Irak’a sağladığı muafiyeti 45 günlüğüne uzattı.

Çarşamba günü ABD Hükümeti tarafından yapılan bir bildiriye göre; ABD, İran’dan doğal gaz dâhil enerji maddeleri alımına ilişkin olarak Irak’a sağladığı muafiyeti 45 günlüğüne uzattı.

Iraklı yetkililerinden alınan bilgiye göre, son dönemde başta ülkenin doğusundaki gaz sahalarının işletilmesine ilişkin 6 adet sözleşmenin onaylanması olmak üzere:
Irak’ın enerji ihtiyaçlarını ülke içerisinden temin etme yolunda attığı önemli adımlar süre uzatımı kararının alınmasında etkili oldu.

Washington, Irak’ın elektrik santrallerinde kullanılacak doğal gazı yakalamak ve israfı azaltmak için elektriğin evlere geçişini iyileştirmek için Amerikan şirketleriyle ortaklık yaparak kendini İran’dan uzaklaştırma konusunda ısrar etti.

Üst düzey Iraklı yetkili, “Bu sefer uzatma, bazı katı şartlarla sadece 45 gün sürecek.” dedi.

Iraklı yetkililer ABD’ye doğal gaz bağımsızlığını sağlamalarına ilişkin detaylı bir takvimin sunulması halinde süre bitiminde muafiyetin tekrar uzatılabileceğini belirttiler.

Kaynak: Rfi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir