30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ABD, Elektrikli Araçlar İçin Yeni Politikalar Hazırlıyor

ABD (Enerji Portalı) – ABD’nin önümüzdeki on yıl içerisinde fosil yakıttan temiz enerjiye geçmesini hızlandırmayı amaçlayan bir plan tasarısı, Demokrat Parti Senatörü Chuck Shumer tarafından Amerikan Senatosuna sunuldu.

454 milyar dolar tutarındaki plan, ana hatları ile tüketicilerin nakdi olarak desteklenmesini ve Amerikan otomotiv sanayinin elektrikli araç teknolojisine yurt içi olanaklar ve istihdam gücüyle geçmesini kapsıyor.

ABD filosunun % 25’inin elektrikli araçlar ile değişimini isteniyor…

Schumer yaptığı açıklamada, bireysel alıcılara 3.000 $ veya daha fazla indirim sağlayacak olan planının, ABD filosunun % 25’inin değişimini, bir başka ifadeyle 10 yıl içinde geleneksel içten yanmalı motorlu araçlardan uzağa 63 milyon aracın geçişine yardımcı olacağını söyledi.

Schumer, ABD’nin karbon üretiminin neredeyse üçte birini oluşturan ulaştırma sektöründeki bu hamle ile iklim değişikliğinin etkisinin azaltılmasında kilit rol oynayacak belirtti.

Plan içerisinde, elektrikli araç satın almak isteyen bireysel müşterilere fatura değeri üzerinden en az 3 bin ila 5 bin dolarlık nakdi iade yapılması öneriliyor. Bu teşvikten sekiz yaşından büyük ve fosil yakıtlı aracını getirip hurda olarak teslim eden herkesin bu indirimden faydalanacağı belirtildi.

Bu önerinin hayata geçirilmesi ile on yıl içerisinde yeni nesil enerjiyle çalışan yaklaşık 63 milyon adet yeni otomobilin trafiğe çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, her dört otomobilden birisinin elektrikli veya hibrit olması bekleniyor. Planın 392 milyar dolarlık büyük kısmının tüketiciye yönelik bu indirime ayrıldı.

62 milyar dolar sanayi yatırımları için ayrıldı…

Kalan 62 milyar doların, 45 milyar dolarlık bölümünün şarj istasyonlarının sayısının artırılmasına ayrılacağı, geriye kalan 17 milyar doların ise elektrikli araç üretiminin yurt içi olanaklarla geliştirilmesi için otomotiv sanayine teşvik amaçlı ayrılacağı bilgisi verildi.

Planın hem otomotiv sanayinden hem de işçi sendikalarından destek gördüğü, ayrıca çevreci gruplar ve tüketiciler tarafından da olumlu karşılandığı söyleniyor.

2040 yılına kadar 17 milyar dolarlık teşvik sağlanması öneriliyor…

Schumer’in önerisinin 17 milyar dolarlık teşvik sağlayarak 2040 yılına kadar yeni elektrikli araç şarj istasyonları için 45 milyar dolar sağlayacak ve otomobil üreticilerinin fabrika yatırımlarının artmasını sağlayarak “yoldaki tüm araçların temiz olması” hedefine destek olması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.