30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

ABD 2030 Rüzgar Enerjisi Hedefi: 4 Katı Rüzgar Türbini

ABD (Enerji Portalı) – Cornell Üniversitesi araştırmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri, elektriğinin %20’sini 10 yıl içinde rüzgardan üretebilir.

Dünya ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Sara Pryor“ABD şu anda elektriğinin yaklaşık% 7’sini rüzgar enerjisinden üretiyor. Yaptığımız araştırma, rüzgar türbinlerinin kurulu kapasitelerinin 2014 seviyelerinden dört katına çıkarılmasıdır. İlave arazi veya sistem genelinde verimlilik veya yerel iklimler üzerinde olumsuz etkilere ihtiyaç duymadan rüzgardan %20 elektrik hedefine ulaşmamızı sağlayacağını gösteriyor.”

Pryor, Sibley Makine ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okulu profesörü Rebecca Barthelmie ve doktora sonrası araştırmacı Tristan Shepherd ile Rüzgar Enerjisi araştırmasını yürüttüler. Hedeflerinde 2030 yılına kadar rüzgar enerjisinin mevcut seviyelerden tüm ABD elektrik arzının beşte birine kadar genişlemek yer alıyor.

Karbondan arındırma…

%20 Rüzgar Senaryosu” olarak adlandırılan Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) raporu:

ABD elektriğinin% 20’sinin rüzgardan üretilmesinin 2030 yılında elektrik enerjisi sektöründe yaklaşık 825 milyon metrik ton karbondioksit emisyonunu ortadan kaldırabileceğini belirtti.

Pryor,Rüzgar enerjisi, küresel enerji sisteminin karbondan arındırılmasında anahtar bir rol oynuyor.” dedi. Bu sebeple araştırmacılar, rüzgar türbinlerinin sayısını dört katına çıkarmaya karar verdi.

Araştırmacılar, rüzgar türbinlerinin kurulu kapasitesini ilave arazi kullanmadan genişletmek için türbinleri gelişmiş teknoloji ile yeniden güçlendirme gibi senaryolar sundular. 

Kaynak: Science Daily

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir